Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach doktorlara "müjde" verdi: Reform geliyor

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach doktorlara "müjde" verdi: Reform geliyor

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, "reform" duyurdu. Bakan, pratisyen hekimlerin ücretlerinin değişeceğini söylerken, önemli muayenehaneler için sabit oranlarla yeni bir ücretlendirme türünün getirileceğini belirtti. Ancak karara eleştiri de geldi...

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach , doktor temsilcileriyle yaptığı üst düzey bir toplantının ardından pratisyen hekimlerin ücretlendirilmesinde geniş kapsamlı bir reform yapılacağını açıkladı.

Lauterbach, yaptığı açıklamada, mevcut ücret tavanlarının kaldırılması için Ocak ayında bir yasa tasarısı yayınlayacağını söyledi. Buna ek olarak, özellikle önemli muayenehaneler için sabit oranlarla yeni bir ücretlendirme türü getirilecek.

KALABALIĞI AZALTMAK HEDEF

Lauterbach ayrıca, doktorlar için mevcut üç aylık sabit ücretlerin yıllık sabit ücret olarak değiştirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Bu sayede, örneğin kronik hastaların sadece üç ayda bir muayenehane ziyareti için çağrılması sorununun ortadan kaldırılması ve böylece doktorların sağlanan sabit ücreti alması amaçlanıyor. Bakan, bu sayede zaten aşırı kalabalık olan muayenehaneleri ziyaret etmek yerine reçete gibi daha fazla soruyla telefonla ilgilenmenin mümkün olacağını söyledi.

Şimdiye kadar ücret tavanları, doktorların ay sonundan önce tedavi bütçelerini tükettikleri ve bu nedenle artık başka hastalar için ödeme alamadıkları anlamına geliyordu. Pratisyen hekimlerin aksine, reform planları, uzman hekimlerin ücretlerinin bütçe dışı bırakılmasıyla sonuçlanmayacak.

Lauterbach, uzmanların üzerindeki yükü hafifletmek istiyor. Bu, doktorların şu anda çok fazla veya çok pahalı ilaç yazmaları halinde kendi gelirlerinden sorumlu oldukları anlamına geliyor. Lauterbach'a göre reform, mevcut vakalarının yüzde 80'inin ortadan kaldırılmasına yol açacak.

ELEŞTİRİ GELDİ

Doktorlar birliği Virchowbund, sağlık bakanının vaatlerini "eksik ve çok muğlak" olarak eleştirdi.

Virchowbund başkanı Dirk Heinrich, Lauterbach'ın "tek taraflı olarak pratisyen hekim bakımını teşvik etme ve uzmanları görmezden gelmeye devam etme" yaklaşımının "tıp mesleğini bölme girişimi" olduğunu açıkladı. Bu nedenle dernek için "protestoların devam etmesi gerektiği açık" olduğunun altı çizildi.

Virchowbund, hem pratisyen hekimleri hem de uzmanları temsil etmektedir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT