Federal Meclis’te provokasyon:  AfD yine tabuları yıktı

Federal Meclis’te provokasyon: AfD yine tabuları yıktı

Irkçı parti AfD yine tabuları yıktı, yine büyük bir öfkeye yol açtı ve ardından yine iz bıraktı. ARD başkent stüdyosundan Ariane Reimers Alman Meclisi’ndeki “AfD şovu” yorumladı.

Alman Birinci Televizyonu ARD’de etki alanı sürekli genişleyen aşırı sağcı parti AfD’nin siyasal gündemi belirleme gücüne dikkat çekildi. 

Gazeteci Ariane Reimers, enfeksiyonla mücadele yasasındaki değişiklikler oylanırken aşırı sağcı parti AfD’nin de desteğiyle meclis binası yakınlarındaki protestolar ve bir dizi olayla partinin yine propaganda yapmayı başardığına işaret etti. “Manşetlerde üç gün kaldılar, Federal Meclis’te üç gün tartışmalar sürdü, üç gün ilgi gördüler. AfD yine yaptı. Düzenli, hesaplı bir şekilde tabuları yıkarak  siyaseti ve medyayı meşgul ederek gündemi belirliyor” diyen Reimers, analizinde özetle şu ifadelere yer verdi: 

ÖNCE KIŞIRTMA ARDINDAN GERİ ADIM 

“Senaryo hep aynı: Önce provokasyon, sonra yatıştırma, geriye adım atmalar, sözde düzeltmeler. Sosyal medya için resimler çoktan çekildi, sesler yayınlandı, olaylar aktarıldı. Elbette AfD kendi kanallarında yayınladı. Gazeteciler ayrıntılı bir şekilde haber yaptığında ve politikacılar ve partiler öfkelendiğinde AfD seçmeni onaylanmış hissediyor. AfD cesaret etti, direndi, yaraya parmak bastı. Çarşamba günü Enfeksiyonla Mücadele Yasası’ndaki değişikliğe karşı Federal Meclis önündeki gösteri AfD tarafından desteklendi ve hatta milletvekillerinden Hansjörg Müller gösterilerde konuştu. Korona tedbirleri karşıtlarının demokrasinin ortadan kalktığına dair iddialarına destek verdi. Ve bunun için alkışlandı. Milletvekili Karsten Hilse maske takmadığı için gözaltına alındı. Şimdi kendisini polis şiddetinin kurbanı ilan ediyor. Federal Meclis’te AfD milletvekilleri tartışma sırasında afişler astılar. Sonra da AfD Meclis Grubu Başkanı Alexander Gauland, Federal Meclis’te özür diledi. (…) Toplumun kutuplaşmasına neden oluyorlar. Sağ popülist partilerin dünya çapında başarıya ulaşmak için kullandıkları bir stratejidir bu.” 

ARD’li gazeteci, siyaset ve iletişim danışmanı Johannes Hillje’nin açıklamalarına da yer verdi ve Hillje’nin “Halkın öfkesi AfD’nin hayat sigortasıdır. AfD, Federal Meclis’teki diğer tüm partilere karşı muhalefet ederek ayakta kalıyor ve onlarla işbirliği ile değil” şeklindeki sözlerine dikat çekti. 

AfD MECLİS GRUBU BAŞKANI ÖFKELİ 

Öte yandan AfD Meclis Grubu Başkanı Alexander Gauland, gruptaki arkadaşlarına karşı adeta köpürdü. Üç AfD’li siyasetçi  yeni enfeksiyonla mücadele yasası hakkındaki hararetli tartışmalar esnasında aşırı sağcı Youtuber’ları Federal Meclis’e getirdi. Bu ziyaretçiler, oylama esnasında  milletvekillerini filme aldılar, taciz ve hakaret ettiler. AfD Meclis Grubu Başkanı  Gauland, RND’ye yaptığı açıklamada tüm bunların her şeyi, içteki ve dıştaki tüm etkileşimi “bozduğunu” söyledi. 

+49 – BERLİN

 

HABERE YORUM KAT