Federal Meclis'te dövme kampanyası

Federal Meclis'te dövme kampanyası

Cüzdanınızda bir kimlik kartı taşımak yerine, organ bağışı yapma isteğinizi derinize de yazabilirsiniz. Şimdi Almanya'da politikacılar buna öncülük ediyor.

Federal Meclis'in bazı üyeleri, Federal Meclis'te düzenledikleri bir dövme kampanyasıyla organ bağışı konusuna dikkat çekti. Genç Kahramanlar Derneği ile birlikte kampanyayı başlatan Federal Hükümetin Hastalardan Sorumlu Komiseri Stefan Schwartze ile birlikte milletvekilleri organ bağışı dövmesi yaptırdı.

SPD'li siyasetçi Schwartze'ye göre, kampanyanın amacı organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak. Bu onun için ilk dövme. SPD'li politikacı sol kolunun üst kısmına dövme yaptırmadan önce, “Büyük olasılıkla bu benim tek dövmem olacak. Ama bu, kendimi yüzde 100 özdeşleştirdiğim ve kelimenin tam anlamıyla derimin altına işleyen bir şey” dedi.

700 DÖVMECİ PROJEYE KATILDI

OPT.INK adı verilen dövme fikri Genç Kahramanlar Derneği'nden çıktı. Derneğin kurucularından Anna Barbara Sum, projenin bir yıl önce başlatıldığını ve Almanya genelinde yaklaşık 700 dövme stüdyosunun projeye katıldığını söyledi. Dövme, söz konusu kişinin olası bir organ bağışı konusundaki iradesini hemen tanınabilir hale getirmeyi amaçlıyor. Organizasyona göre, yazılı onay olmadan, yakınları ölümden sonra bir karar vermek zorundadır. Ancak, ölen kişinin varsayılan vasiyeti hakkında bilgi eksikliği nedeniyle organ bağışını genellikle reddederler.

Ancak Federal Sağlık Eğitimi Merkezi sözcüsüne göre dövme, organ bağışı kararının yasal olarak geçerli bir belgelendirme şekli değildir:

KARAR VERME SÜRECİNE YARDIM EDİYOR

“İster organ bağış kartı, ister vasiyetname ya da gayri resmi bir belge olsun, belgeler ancak kişisel bir imza ile yasal olarak geçerli hale gelir.”

Bununla birlikte sözcü, dövmenin bir irade beyanı olarak yorumlanabileceğini ve başka bir yazılı belge yoksa karar verme sürecine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Mart ayından bu yana organ bağışına ilişkin irade beyanları dijital olarak da belgelenebiliyor. O zamandan beri, 16 yaşından itibaren ölümden sonra bağışta bulunmak isteyip istemediğinizi merkezi bir çevrimiçi kayda girmek mümkün.

Geçen yıl 965 kişi ölümünden sonra bir ya da daha fazla organını bağışladı. Koordinatör Alman Organ Nakli Vakfı'nın bildirdiğine göre bu sayı, 2022'deki keskin düşüşün ardından 96 kişi daha fazla oldu. Ancak aynı zamanda yaklaşık 8400 kişi organ nakli için bekleme listelerinde yer alıyordu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT