Fatma Girik gözyaşlarıyla uğurlandı

Fatma Girik gözyaşlarıyla uğurlandı

Türk sinemasının dört yapraklı yoncasının bir yaprağı düştü...

70 yaşındaki oyuncu Fatma Girik, iki gün önce hayata gözlerini yumdu.

Usta oyuncu için bugün Şişli Belediyesi'nde tören düzenlendi.

Belediyenin fuaye alanında gerçekleşen törene, sanatçıyı sevenlerin yanı sıra kültür sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda isim katıldı.

"DİMDİK BİR DURUŞA SAHİPTİ, DEV BİR SANATÇIYDI"
Törende konuşan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Fatma Girik'in rol aldığı filmlerle milyonların gönlünde taht kurduğunu söyleyerek "Bunu hayat görüşü ve kitleler önünde çizdiği toplumcu profili de besledi. Toplumsal mücadelelerde ve haksızlıklar karşısındaki tepkilerde de Fatma Girik ismi hep ön plana çıktı. Madenci yürüyüşlerinde yer aldı. Sendikalaşma süreçlerinde ezilmişlerin yanında kendini ve gücünü gösterdi. Metin Göktepe cinayetinin aydınlatılması sürecinde attığı kritik ve güçlü adımlar hala aklımızdadır. Onurlu, dimdik ve devrimci bir duruşu vardı. Bu duruşunu alelade bir vatandaş, dev bir sanatçı ve bir siyasetçi olarak yaşamının son anına kadar korudu." diye konuştu.

2.jpg

Muammer Keskin, Şişli'de bir kız yurdu ile bir kreşin Fatma Girik adıyla hizmet verdiğini aktararak ismini sonsuza kadar Şişli'de yaşatacaklarını söyledi.

"DAİMA HALKIN YANINDA, TOPLUMSAL SORUNLARI TAKİP EDEN..."

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fatma Girik'in ardından şunları söyledi:

“Türk sinemasının en önemli isimlerinden birisiydi. Fatma Girik sadece Türk sinemasının önemli bir sanatçısı değildi, sanatçılığının yanında sosyal yanı çok güçlü insandan bahsediyoruz. Daima halkın yanında, toplumsal sorunları takip eden, emekçinin yanında olan bir sanatçı Fatma Girik. Dürüst, halkçı, Atatürkçü bir sanatçı Fatma Girik. Önemli yer tutan yapıtlar yer aldı Fatma Girik. Tabiri caizse Türk sinemasını Fatma Giriksiz anlatamayız."

"HEPİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN"
Sanatçının kardeşi Günay Girik de çok üzgün olduklarını söyleyerek, "Diyecek bir şey bulamıyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Ayaklarınıza sağlık. Çok teşekkür ederim hepinize." dedi

"TÜRKİYE BÜYÜK BİR DEĞERİNİ KAYBETTİ"
Girik'in manevi kızı ve yeğeni Fatma Ahu Turanlı ise "Buraya geldiğiniz, ona iyi dileklerinizi, dualarınızı ilettiğiniz için hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum, onun adına. Fatma annem Şişli'ye çok emek verdi. Benim çocukluğumda, Şişli Belediye Başkanıyken onu evde görmek çok zordu açıkçası. Hafta sonları bile evde yoktu. Sabahın 7'sinde kalkıp işçilerle yolları yıkamaya giderdi, çizmelerini ayağına takıp. Hepimizin başı sağ olsun. Türkiye büyük bir değerini kaybetti." ifadelerini kullandı.

3.jpg

YAKINLARI FATMA GİRİK'İ ANLATTI
Girik'in naaşı, Şişli Belediyesi önünde gerçekleştirilen törenin ardından Cemal Reşit Rey'e getirildi ve sahnenin ortasına konuldu.

Törende, Girik'in oynadığı filmlerden kesitler gösterildi. Ardından Girik'in sevenleri Türk bayrağına sarılı naaşının yanına gelip kürsüye çıkarak duygu ve düşüncelerini dile getirdi.


EDİZ HUN: OLAĞANÜSTÜ BİR KADINDI
Kürsüye çıkan Ediz Hun, Girik ile 1964 yılında tanıştıklarını söyleyerek, "58 yıl geçti. Olağanüstü bir kadındı, dürüsttü, mertti. İnsanın gerçek gücü sıçrayışlarda değil sarsılmaz duruşlardadır. Böyle bir kadındı. Çok dürüst karakterli son derece mükemmel bir insandı. Türk sanat alemi için büyük bir kayıptır." diye konuştu.

NUR SÜRER: BU KADINI UNUTMAK MÜMKÜN DEĞİL
Sanatçı Nur Sürer ise "Gerçekten bizim Fatomuz bunların da çok üstünde bir kadındı. 1985 yılında tanıştık. Ben gözlerine bakınca hayatımda mavinin bu kadar güzel olduğunu düşünememiştim. 20 gün önce konuşmuştuk. O bize dokundu biz ona dokunduk. Onunla görüştüğümüzde, 'Ben sinema arkadaşlarımla gurur duyuyorum' dedi. 5 yıldır bir tane uyunca da gelip bir şey istemedi. Onlarla gurur duyuyorum. Bu kadını unutmak mümkün değil." dedi.

Konuşmaların ardından Girik'in naaşı, cenaze namazının kılınması için Teşvikiye Camii'ne doğru yola çıkarıldı.

4.jpg

CEZANE TÖRENİ DÜZENLENDİ
Ardından yolculuğuna uğurlanmak üzere Teşvikiye Camii’ne getirildi. Buradaki cenaze törenine sanat camiasından Türkan Şoray, İhsan Gedik, Celal Şener, Kerem Alışık, Bekir Aksoy, Hasan Yıldız, Zafer Algöz, Girik’in kardeşi Günay Girik, manevi kızı Ahu Turan ve çok sayıda seveni katıldı.

Ahu Turan, manevi annesi Fatma Girik’in tabutuna kapanarak gözyaşlarına boğuldu.

"SİNEMAMIZDA SEVİLEN SAYILAN BİR ABLAMIZDI"
Fatma Girik’in çok sevilen bir insan olduğunu söyleyen oyuncu İhsan Gedik, "Sinemamızda sevilen sayılan bir ablamızdı. Annemizdi daha doğrusu. Ne zaman bir şey olsa gider onu rahatsız ederdik. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Nur içinde yatsın" dedi.

"SAYGI DUYDUĞUM BİR İNSANDI"
Oyuncu Celal Şener ise, "Ben de 1975’lerde Fatma Girik’i tanıdım. Çok güzel, saygı duyduğum bir insandı. Fatma Girik gerçekten Türkiye’nin onur verici sanatçılarından bir tanesiydi" diye konuştu.

"ÇOK ÜZGÜNÜZ"
Fatma Girik ile birçok filmde birlikte oynadıklarını belirten oyuncu Hasan Yıldız, "Fatma ablayla 1968’lerde tanışmıştık. Filmlerde oynadık. O yıllardan bu yıla kadar birçok filmlerinde oynadım. Fatma ablayla en son ’Beni Ağlatmayın’ dizisinde oynamıştık. O dizide 13 bölüm birlikte oynadık. Allah rahmet eylesin, çok üzgünüz" ifadelerini kullandı.

"FATMA GİRİK HİÇ UNUTULMAYACAK"
Oyuncu Bekir Aksoy, Fatma Girik’in çok eğlenceli bir insan olduğunu söyleyerek, "Gerçekten çok üzücü bir süreç yaşanıyor. Kışın ağır günlerinde aslında Fatma ablanın hayatta olması benim yüreğimi de çok ısıtan bir durumdu. Biz Fatma ablayla bir dizide beraber çalıştık uzunca bir süre. O dizi boyunca bana yaşattıkları, hissettirdikleri bir duayen hoca, abla dışında bir dosttu. İnanılmaz bir eğlenceli kişiliği vardı. Dürüstlüğünü herkes biliyor. Belediyeciliği, hem oyunculuğu, hem hocalığı ve sanatkarlığı herkes biliyor. Türkiye için büyük bir eksik. Fatma Girik Türkiye için hiç unutulmayacak" dedi.

"RUHUMUZ KALBİMİZ ÜŞÜYOR"
Kerem Alışık, "Gökyüzüne can arkadaşlarının yanına gitti. Şimdi üşüyoruz ama soğuktan değil. Ruhumuz, kalbimiz üşüyor. Çok üzgünüz. Çok saydığımız değerli ustamı kaybettik. Bir ay önce telefon konuşması yapmıştık" diye konuştu.

CENAZESİ DEFNEDİLMEK ÜZERE BODRUMA GÖNDERİLDİ
Fatma Girik’in cenazesi öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından hayat arkadaşı Memduh Ün’ün yanına defnedilmek üzere Bodrum’a gönderildi.

HABERE YORUM KAT