Faciadan dönülmüştü... Baden-Vürtemberg'te Türklerin evini yakan ırkçı Alman yakalandı!

Faciadan dönülmüştü... Baden-Vürtemberg'te Türklerin evini yakan ırkçı Alman yakalandı!

Almanya'nın Baden-Vürtemberg eyaletindeki Pforzheim şehrinde 4 Haziran'da Türklerin evinin kundaklanması sonucu çıkan yangın sebebiyle 52 yaşındaki bir Alman tutuklandı.

Bleich Caddesi'nde çıkan yangınla ilgili savcılık tarafından yapılan açıklamada, büyük maddi hasar oluşan binanın kundaklanması şüphesiyle bir kişinin olayın hemen ardından yakalanıp sorgulandıktan sonra bırakıldığı, daha sonra tekrar gözaltına alınıp hakim karşısına çıkarıldığı belirtildi.

Daha önce de ırkçı bir suç nedeniyle ceza aldığı belirlenen 52 yaşındaki şüphelinin, söz konusu binayı bilerek ateşe verdiği gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildiği ifade edildi.

Polis sözcüsü, kundaklama sonucu çıkan yangında 10 daire bulunan 5 katlı binada büyük maddi hasar oluştuğunu, iki dairenin kullanamaz hale geldiğini bildirmişti.

Yangında bir kişi dumandan etkilenmiş, tahliye edilen çocuklu aileler yakınlarının yanına sığınmıştı.

Olaydan sonra beyaz koruyucu elbise giyen bir kişinin yakalandığı açıklanmıştı.

SOLİNGEN'İN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ

Geçmişten günümüze Almanya'da yaşayan Türkler çok fazla ırkçı saldırıya maruz kaldı.29 Mayıs 1993'te yaşanan Solingen Faciasında evlerinin kundaklanması sonucu 5 kişilik aile hayatını kaybederken 19 Şubat 2020'de meydana gelen ırkçı saldırılarda 4'ü Türk 9 göçmen kökenli hayatını kaybetti.  Son zamanlarda ırkçı saldırılar artarken yakın zamanda Almanya'da bir Türk market kundaklandı. 

Artı49 HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT