Eski gönüllülerin yerine yenileri geliyor: Vatanı koruyacaklar

Eski gönüllülerin yerine yenileri geliyor: Vatanı koruyacaklar

Alman ordusunda dokuz yıl önce zorunlu vatani hizmet kaldırılıp yerine gönüllü askerlik getirilmişti. Şimdi orduda kısa dönem hizmet yapmak isteyen yeni gönüllüler geliyor.

Yeni hizmeti “Almanya için senin yılın” sloganıyla tanıtan Alman Savunma Bakanı  Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK), 2021'den itibaren hizmetin uygulamaya geçeceğini belirti. Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, “Bizi bu toplumda bir arada tutan şeyin ne olduğu sorusunu sormak gerekir. Bu toplum için gerçekten bir şeyler yapmak isteyenleri nasıl güçlendiriyoruz, ona dönüp bakmak gerek” diye konuştu. 

BİN ASKER ALINIYOR

Yeni gönüllü askeri hizmetle Alman ordusu  Nisan 2021'den itibaren bin kişiye kadar ek personel almayı planlıyor. Önümüzdeki altı yıl boyunca devam edecek program çerçevesinde hizmetin yedi aylık askeri eğitim ve yedek görevlerden oluştuğu söyleniyor. Vatani hizmeti tercih eden gençler yaşadıkları şehirde yedi aylık temel askeri eğitim alacak ve daha sonra altı ay boyunca evlerine yakın noktalarda yedek hizmetlerde bulunacaklar. 

Yeni gönüllü askerlerin görevi anavatanı korumak olacak. Örneğin salgınla mücadelede olduğu gibi afet ve kriz durumunda da hizmet verecekler. Yeni gönüllü askerlerin, 2011 yılından bu yana Alman ordusunda “gönüllü hizmet veren askerleri” takviye etmesi bekleniyor. 

7 İLA 23 AY SÜRECEK

7 ila 23 ay sürecek olan hizmetle geçici ve profesyonel askerlerinişe alınması da denenmiş olacak. Yaklaşık 184 bin asker bulunan Alman ordusunda hem tüm birliklere konuşlandırılabilen hem de  yurtdışı operasyonlarında konuşlandırılabilen 9 bin gönüllü asker hizmet ediyor. Yaklaşık bin gönüllü asker yeni görevlerle orduya katılıyor. Hava, kara ve deniz kuvvetlerinde görevlendirilmeyecek bu bin asker diğer birliklere lojistik destek sağlamaktan, afet ve kriz durumlarından sorumlu olacak.

ÜÇ AŞAMADAN OLUŞUYOR

Yeni askeri hizmet üç aşamadan oluşuyor:

Başlangıçta her askerin de tamamladığı üç aylık temel askeri eğitim var. Bunu Berlin'de, Aşağı Saksonya'daki Delmenhorst'ta veya Bavyera'daki Wildflecken'de gerçekleşecek olan vatanı koruma konusunda dört aylık özel bir eğitim takip ediyor.Eğitimin ardından  ikamet yerinin yakınında yedek görevleralıyorlar. Genel olarak, yeni gönüllü askerlik hizmeti yaklaşık bir yıl sürüyor. 

Gönüllüler eğitim için brüt bin 550 avro ve yedek olarak her görev günü için 87 avro alacaklar. 17 yaş üstü her genç kız ve erkek 1 Eylül'den itibaren başvuruda bulunabilecek. 

Savunma Bakanlığı’ndan bir sözcü de söz konusu konseptin tanıtım kampanyalarına geçileceğini duyurdu. Sözcü, söz konusu düzenleme ile Alman ordusunun eyalet ve federal düzeydeki savunma yeteneğinin de güçlendirilmiş olacağına işaret etti. 

Öte yandan ordu görevlisi Eva Högl ise zorunlu askerliğin askıya alınmasının çok büyük bir hata olduğunu söyleyerek “Bu karara çok eleştirel yaklaşmalı ve iyi analiz etmeliyiz” dedi.

+49 – BERLİN

FOTO: picture alliance / dpa

HABERE YORUM KAT