• BIST 86.796
 • Altın 248,760
 • Dolar 6,0406
 • Euro 6,7414
 • Berlin 25 °C
 • Frankfurt 22 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • Stockholm 16 °C

Esenler Belediyesi arazi devir töreni

Esenler Belediyesi arazi devir töreni
İSTANBUL (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, dünyanın en büyük kentsel dönüşümünün İstanbul'da gerçekleştirildiğini belirterek, "Esenler, bu...

İSTANBUL (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, dünyanın en büyük kentsel dönüşümünün İstanbul'da gerçekleştirildiğini belirterek, "Esenler, bu tarihi bir proje. Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi alan itibarıyla 2,5 milyon metrekare ile dünyanın en büyük şehir parkı" dedi. 

Esenler Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen arazi devir töreninde konuşan Davutoğlu, dünyanın en büyük havaalimanının, dünyadaki ilk ve en büyük 3 katlı tünelin İstanbul'da inşa edildiğini söyledi. 

Dünyanın en büyük kentsel dönüşümünün İstanbul'da yapıldığını anlatan Davutoğlu, "İşte biz vadettiğimiz her şeyi gerçekleştiriyoruz. Esenler, bu tarihi bir proje. Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi alan itibarıyla 2,5 milyon metrekare ile dünyanın en büyük şehir parkı. Dünyanın en büyük şehir parkına sahip olacak olan Esenler memnun musun?" diye konuştu.

Davutoğlu, 90 bin konutun yenileneceğini ve yeni Esenler'de vatandaşın yeni konutuna sahip olacağını ifade etti. 

Başbakan Davutoğlu, Esenler'in artık dünyanın en yoğun yerleşiminin olduğu ilçe olarak anılmayacağına işaret ederek, "Aksine dünyanın en büyük yeşil alanına sahip olan ilçesi olarak anılacak. Buradan da vakti geldi değil mi? Şu Gezi vandallarına bir cevap verelim mi? Hani Taksim'de 10-12 ağaç yer değiştirdi diye yeri göğü inletip sonra Yalova'da asırlık çınarlar kesilince susanlara buradan, Esenler Meydanı'ndan bir ses verecek misiniz? İşte çevrecilikse çevrecilik burada. 2,5 milyon metrekare yeşil alan, şehir parkı. Onlar vandalizm yapar. Onlar konuşur AK Parti yapar" ifadelerini kullandı. 

"Onlar yeşili istismar eder" diyen Davutoğlu, AK Parti'nin yeşili koruduğunun altını çizdi. Davutoğlu, onların şehir kültürünü tahrip ettiğini, "gösteri yapıyoruz" diyerek etrafı yakıp yıktığını, "gösteri hakkı çerçevesinde hak kullanıyoruz" diyerek binaları yakıp yıktığını belirterek, AK Parti'nin ise inşa ettiğini dile getirdi. 

Projenin, Esenlerlilere, İstanbul'a ve ülkeye hayırlı olması dileğinde bulunan Davutoğlu, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Şimdi ayrılmadan neredeyse burada bir şehir mitingi gibi mitingte bir araya gelmiş olduk. Ayrılmadan tekrar ahitleşelim. Yeni Esenler için 7 Haziran'da yeni bir destan yazacak mıyız? İstanbul'dan bir gür sesi Türkiye'ye yayacak mıyız? İnşallah 7 Haziran'da Esenler'de yüzde 70 yapacak mıyız? İstanbul'un ortalamasını şöyle yüzde 55'e çıkartacak mıyız? Söz mü? 17 Mayıs'ta saat 17.00'de Türkiye'nin en büyük mitingini yapmaya var mıyız? Söyleyin var mıyız? Söz mü? 7 Haziran'da Türkiye'de demokrasi tarihinin en büyük destanını, zaferini yazmaya var mıyız? Esenler, sen söz verdin mi yaparsın. İstanbul söz verdi mi yapar. Allah bu projeyi Esenler'e, İstanbul'a, ülkemize hayırlı kılsın. Yeni Esenler'de hep beraber müreffeh bir geleceğe yürüyeceğiz." 

- Güllüce: "(Biz iş yapana oy veririz) demiş oluyorsunuz" 

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de Esenler seçmeninin AK Parti'ye teveccühüne teşekkür ederek, "Siz bugüne kadar oy vererek ve 'yüzde 70 oy vereceğiz' diyerek, 'Biz iş yapana oy veririz, biz Boğaz Köprüsü yapana, kentsel dönüşüm yapana, şehircilik yapana, arıtma yapana, biz dünyanın en büyük havaalanını yapana, biz hizmet yapana oy veririz' demiş oluyorsunuz" ifadelerini kullandı. 

Güllüce, şöyle devam etti:

"Biz AK Parti'nin sofraya koyduğu hazineyi dağıtanlara değil, IMF’ye muhtaç etmek isteyenlere değil, milletin içinde birliği, beraberliği bozmak isteyenlere değil, Diyanet'i kapatmak isteyenlere değil, Taksim’i Kabe yapmak isteyenlere değil, AK Parti’ye oy vereceğiz diyorsunuz." 

Esenler'deki projede Bakanlık olarak taraf olduklarını ve İller Bankası kanalıyla da projeye iştirak ettiklerini anlatan Güllüce, konuyla ilgili protokolü de birkaç gün içinde imza edeceklerini dile getirdi. 

- "İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı Projesi"

Esenler'de yapılacak "İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı Projesi" tören alanında kurulu barkovizyonda gösterilen filmle tanıtıldı. 

Proje kapsamında, 40 bin zayıf konutun yerine 90 bin yeni konut yapılacağı, Milli Savunma Bakanlığı'nın devrettiği yaklaşık 9 milyon metrekarelik yeni araziyle birlikte kurulacak yeni Esenler'de sosyal ve kültürel alanların 5 kat, eğitim alanlarının 10 kat, yeşil alanların 15 kat ve sağlık alanlarının 35 kat artacağı kaydedildi. Proje kapsamında, Türkiye’nin en büyük Şehir Parkı’na da 2,5 milyon metrekare alan ayrıldığı bildirildi. 

- Davutoğlu, sporcularla sohbet etti

Törende, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in imzalarını taşıyan Devir Protokolü'nün büyük bir kopyası da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu tarafından Davutoğlu'na verildi. 

Başbakan Davutoğlu, vatandaşları selamlarken 10 yaşındaki down sendromlu Havva Demirci'nin yanına giderek, bir süre sohbet etti. Başbakanlık korumaları tarafından Demirci'ye oyuncak bebek hediye edildi. 

Törenin sonunda, protokol üyeleri Davutoğlu ile sahnede topluca halkı selamladı ve töreni izleyenlere çiçek attı. Davutoğlu'nun tören alanından ayrılırken, Altınayak GSK Wushu Takımı sporcularıyla sohbet ettiği ve fotoğraf çektirdiği görüldü.

Tören alanında bayılan ve ilk müdahalesi alanda yapılan kadın sedyeyle çıkarılırken, kadına ilk tıbbi müdahalenin Başbakanlık doktorları tarafından yapıldığı öğrenildi. 

Törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin ve Mustafa Şentop, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu ile AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve AK Parti milletvekili adayı Ali Sarıkaya da katıldı. 

(Bitti) 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05