Erdoğan'ı kandırdıklarını iddia etmişlerdi: Sahte görüşme Almanya'yı karıştırdı

Erdoğan'ı kandırdıklarını iddia etmişlerdi: Sahte görüşme Almanya'yı karıştırdı

Daha önce birçok devlet başkanını telefonla arayarak "şakalayan" Rus trollerin hedefinde bu sefer Habeck vardı.

Rusya'da Kuznetsov ve Stolyarov isimleriyle tanınan iki komedyen, siyaseten Rusya'nın karşısında konum aldığını düşündükleri çok sayıda devlet görevlisi ve siyasetçiyi "şakaladıkları" telefon görüşmelerine imza atmışlardı.

Daha önce Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel'i de işleten trollerin hedefinde bu sefer de Yeşillerden Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Robert Habeck vardı.

"AFRİKA BİRLİĞİ'NDEN ARIYORUZ" DEDİLER

Kendilerini Afrika Birliği temsilci olarak tanıtan ve Habeck'e ulaşan troller, Habeck'in "Rusya'nın saldırıları karşısında Ukrayna'nın tahıl ihracatına yardımcı olunmasını gerektiğini" belirterek, "Yapmaya çalıştığımız şey buğdayı çeşitli yollarla Ukrayna'dan çıkarmak. Bir demir yolu bağlantısı kurduk. Romanya limanını Ukrayna'ya bağladık. Ama tabii ki bu sorun çok ama çok ciddi. Putin de bunu biliyor. Bence dünyayı ve Afrika'yı rehin almak istiyor" ifadelerini kullandığı bir "telefon görüşmesini" servis etti.

"PUTİN'İN ANLADIĞI TEK DİL BASKI"

Paylaşılan kayıtta Habeck'in, "Afrika tarafından çok net bir duruş yardımcı olabilir. Eğer Afrikalı liderler ona açıkça 'Putin, bunu yapma' derlerse, o da dinleyecektir. Bence Putin'in anladığı tek dil baskı. Savaş bitecek gibi görünmüyor" dediği duyuldu.

Habeck, öyle bir görüşme yapıldığını ancak kesintilerden ötürü görüşmenin aslında gerçekleşemediğini dile getirirken, Alman istihbaratı da Ekonomi Bakanı'nın ifadelerini doğruladı.

"ERDOĞAN'I TROLLEDİK" DEMİŞLERDİ

Troll ikili, 2016 yılında da Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Tayyip Erdoğan'ı trollediklerini iddia etmişlerdi. Ancak Türk yetkililer, böyle bir görüşmenin olmadığı yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

ARTI49
Fotoğraf: World Economic Forum - Flickr CC BY-NC-SA 2.0 DEED * Fotoğraf dekupe edilerek kullanılmıştır. / AA

HABERE YORUM KAT