• BIST 94.823
 • Altın 222,939
 • Dolar 5,3697
 • Euro 6,1215
 • Berlin 7 °C
 • Frankfurt 5 °C
 • Paris 7 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 5 °C
 • İzmir 6 °C
 • Stockholm -4 °C

Enerji Bakanı Yıldız: Paris'teki turiste bir şey olmuyor

Enerji Bakanı Yıldız: Paris'teki turiste bir şey olmuyor
Mesut MADAN/BURDUR, (DHA) - ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 'Pergelin ucunu Eyfel Kulesi'nin ortasına koyun, 90 kilometre bir çizgi çekin,...

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA) - ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 'Pergelin ucunu Eyfel Kulesi'nin ortasına koyun, 90 kilometre bir çizgi çekin, 9 tane nükleer santral var. Paris'e 55 milyon turist geliyor. Dünyanın en fazla turist çeken şehri. Paris'teki turiste bir şey olmuyor, bizim Akkuyu'nun yanındaki turiste bir şey oluyor" dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün okul temel atma ve açılış törenleri için geldiği Burdur'da işadamlarıyla buluştu. Serenler Tepesi Tesisleri'nde Burdur Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BUTSO) düzenlediği yemekte konuşan Bakan Taner Yıldız, Türkiye'nin büyümek zorunda olduğunu belirterek, "Büyümek demek, uluslararası sermayeyle birlikte olmak demek. Siyaseten büyüyüp de ekonomisi küçülen bir ülke olmaz" dedi.
'PARİS'TEKİ TURİSTE BİR ŞEY OLMUYOR'
Nükleer enerji santraline ilişkin de açıklamalarda bulunan Taner Yıldızşunları söyledi:
"Biz mahallenin delisi falan değiliz. 31 ülke dünyada 442 tane nükleer santral yapacak, 442 santralin yarısı 3 ülkede olacak. Bunlar ABD, Fransa ve Japonya'da. Bunların turistine bir şey olmayacak, tarım arazilerine bir şey olmayacak, patlama, çatlama olmayacak, biz Akkuyu'ya nükleer santral kuruyoruz, Antalya'daki turist ne olurmuş? Pergelin ucunu Eyfel Kulesi'nin ortasına koyun, 90 kilometre bir çizgi çekin, 9 tane nükleer santral var. Paris'e 55 milyon turist geliyor. Dünyanın en fazla turist çeken şehri. Paris'teki turiste bir şey olmuyor, bizim Akkuyu'nun yanındaki turiste bir şey oluyor. O yüzden 'biz mahallenin delisi değiliz' dediğim bu. Herkes nasıl yapıyorsa biz daha iyisini yaparız. En güvenli şekilde yaparız. Bundan dolayı kimsenin tedirgin olmasına gerek yok. 40 yıldan beri Türkiye'ye yaptırılmayan nükleer santral resmen oyuna getirmek içindir. Bunu bilerek söylüyorum. 30 küsur yıllık mühendis olarak söylüyorum. Resmen oyuna getirilmek için yapılan bir konudur."
'SANAYİNİN LİG ATLAMA İŞİ'
Nükleer santralin elektrik üretmenin ötesinde sanayinin lig atlama işi olduğuna dikkati çeken Bakan Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü:
"Traktörde 5 bin civarında, binek otomobilde 10 bin 100 adet parça var. Bir nükleer santralde ise 515 bin parça bulunuyor. Elektrik üretmenin ötesinde sanayinin lig atlama işidir nükleer santral. Burdur'dan, Bursa'dan, Türkiye'nin birçok yerinden oraya parça üretilecek. Daha da iyi noktalara gelmiş olacağız. Nükleer santral kurulduğunda neyin yerine çalıştırılacağı konusu çok önemli. Atatürk Barajı'nı durdurup nükleer santral çalıştırmayacağız. İthal doğalgaz santrallerini durdurup nükleeri çalıştıracağız. Bu şu demektir; 'Her yıl, Japonya ile kuracağımız nükleer santralden dolayı 7.2 milyar dolarlık daha az doğalgaz ithal edeceğiz."
Yemekte BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, Bakan Yıldız'a yöresel çalgı 'sipsi' ve kabak kemane hediye etti.

FOTOĞRAFLI

[gallery ids="187478"]
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05