'En Yaşanabilir Kentler' listesinde Frankfurt ilk 10'a girdi

'En Yaşanabilir Kentler' listesinde Frankfurt ilk 10'a girdi

Almanya'nın Frankfurt kenti bu yılın En Yaşanabilir kentler listesinde ilk 10'a girdi. Almanya'nın Hamburg ve Düsseldorf kentleri de sıralamada en hızlı yükselen kentler oldu.

172 kentlik listede Avusturya'nın başkenti Viyana bu yıl da Covid-19 pandemisi öncesi dönemde olduğu gibi yine ilk sırada yerini aldı. 

2018 ve 2019 yıllarında listenin başındaki kent geçen yılki listede 12inci sırada bulunuyordu. Viyana bu yılki listede kültürden eğlenceye birçok fırsat sunduğu ve iyi altyapısı ve genel olarak istikrarlı haliyle dünyanın en yaşanabilir kenti olarak toplamda 100 üzerinden 99,1 puan aldı ve birinci sıraya yerleşti.

The Economist Dergisi'ne bağlı "Intelligence Unit" tarafından hazırlanan The Global Liveability Index'in son listesinde Covid-19 etkileri önemli değişikliklere neden oldu. Örneğin Viyana'nın yerine geçen yılki listede birinci sıraya yerleşen Yeni Zelanda'nın Auckland kenti, pandemiye karşı sert tedbirlerin Avrupa'da yumuşaması üzerine 34üncü sıraya geriledi.

En hızlı tırmanan kentler
Batı Avrupa ve Kanada'dan kentlerin ilk sırlarda yer aldığı listede en büyük atılımı üç Alman kenti yaptı. Gökdelenleriyle "Avrupa'nın Manhattan'ı" olarak anılan Almanya'nın finans başkenti Frankfurt kenti son dönemde sosyal hayatın zenginleştiği ve çok kültürlülüğün arttığı bir kent olarak dikkat çekmeye başladı. 

New York, Paris ya da Londra kadar büyük olmayıp benzer şekilde hayat tarzı sunan Frankfurt'un bu atılımı yaşanabilir kentler listesine de yansıdı. Listede 32 sıra birden atlayan kent yedinci sıraya yerleşerek ilk ona girdi.

Listede 31 basamak birden yükselerek 16ıncı sıraya yerleşen kent ise Amanya'nın liman kenti Hamburg oldu. Düsseldorf da 28 sıra birden yükseldi ve 22inci sırada yerini aldı. Böylece ilk üç Alman kenti listenin en hızlı tırmanan kentleri oldu.

En hızlı düşen kentler
Listede tırmananlar kadar düşenler de göze çarptı. Okyanusya kıtası düşüşün en hızlı yaşandığı yer oldu. 

Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington 46 sıra gerilerken, Auckland 33 sıra düştü ve geçen yılki birinciliği kaybetti. Bu iki şehri iki Avustralya kenti takip etti.  Adelaide ve Perth 27 ve 26 sıra düşerek listede 30 ve 32inci sıraya geriledi.

Listenin son 10'u
Listenin sonunda yer alan kent bu yıl da Suriye'nin başkenti Şam oldu. Şam'ı Nijerya'nın Lagos kenti ve Linya'nın başkenti Trablus takip etti. 

1. Şam - Suriye

2. Lagos - Nijerya

3. Trablus - Libya

4. Cezayir - Cezayir

5. Karaçi - Pakistan

6. Port Moresby - Papua Yeni Gine

7. Dakka - Bangladeş

8. Harare - Zimbabve

9. Douala - Kamerun 

10. Tahran - İran

Dünyanın en zor yaşanabilir kentler çoğunlukla Asya ve Afrika ülkelerinden oluştu. 

Listenin ilk 10'u
Listenin ilk 10'unu oluşturan en yaşanabilir kentler sıralaması da şu şekilde:

1. Viyana - Avusturya

2. Kopenhag - Danimarka

3. Zürih - İsviçre

4. Calgari - Kanada

5. Vancouver - Kanada

6. Cenevre - İsviçre

7. Frankfurt - Almanya

8. Toronto - Kanada

9. Amsterdam - Hollanda

10. Osaka - Japonya ve Melbourne - Avustralya 

Fotoğraf: Dimitry Anikin - Unsplash

 

HABERE YORUM KAT