En çok Türkler tercih ediyor: Almanya'da binlerce nargile kafe kapanabilir

En çok Türkler tercih ediyor: Almanya'da binlerce nargile kafe kapanabilir

Almanya'da nargile tüketimi uzun yıllardır bir trend. Ancak ekonomik gidişat, nargile kafe ve barları da olumsuz etkiliyor. Binlerce mekan kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.

Almanya Nargile Tütünü Federal Birliği'ne göre, nargile endüstrisi bu yıl bir iflas dalgasıyla karşı karşıya. Genel Müdür Folke Rega, "Federal hükümet rotasını değiştirmez ve saçma sapan bir ambalaj yönetmeliğini iptal etmezse, her üç ya da dört nargile barından biri muhtemelen bu yılın sonuna kadar kapanacak" dedi.

FİYATLAR İKİ KATINA ÇIKTI

2022'nin ortalarında getirilen düzenleme, nargile tütününün sadece tek dozluk ambalajlarda satılabileceğini ve artık büyük kaplarda satılamayacağını öngörüyor. Derneğe göre bu durum fiyatları kabaca iki katına çıkardı. Tasarruf etmek için birçok tüketici yasa dışı ürün satın alma yoluna gidiyor. Artık nargile kafe ve barlarında değil, evlerinde tüketiyorlar.

Rega, "Karaborsa ürünler tehlikelidir, devlet gıda kontrollerine tabi değildir ve kontamine tütün ve yasaklı maddeler içerir" uyarısında bulundu.

Vergi istatistiklerine bakıldığında nargile endüstrisinin kötü durumu teyit ediliyor. Federal İstatistik Dairesi'ne göre 2023 yılında 727 ton nargile tütünü için vergi pulu kesilmiş olup bu rakam 2022 yılına göre (893 ton) önemli ölçüde daha azdır. Bu net rakamdır, yani iadeler düşüldükten sonra. Gümrükler Genel Müdürlüğü'ne göre, paketleme yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinden önceki yıl olan 2021 için rakam 6897 tondu.

Dolayısıyla yasal pazar şu anda 2021 hacminin sadece yaklaşık onda birini oluşturuyor. Yaklaşan bir vergi artışı nedeniyle 2021'de meydana gelen ve o dönemde yasal hacmi özel bir etkiyle artıran ileri çekme etkilerini hesaba katarsanız, o zamanki pazarın yaklaşık yedide biri olacaktır.

Sürecin geldiği noktada, Almanya'da faaliyet gösteren 5 binin üzerinde nargile kafe ve bar, bir süre sonra kapanma riskiyle karşı karşıya kalacak.

ARTI49
Fotoğraf: Temsili

HABERE YORUM KAT
1 Yorum