Elektrik sistemlerinde yeni dönem, Almanya’da bütün sayaçlar değişecek

Elektrik sistemlerinde yeni dönem, Almanya’da bütün sayaçlar değişecek

Almanya hükümeti, "Akıllı Sayaç Yasası" ile elektrik sayaçlarının dijitalleşmesi için yeni adımlar atıyor. Yeni sayaçların takılması 2025 yılının başında başlaması bekleniyor.

Almanya genelinde 2032 yılına kadar tüm hanelere dijital elektrik sayaçları, yani akıllı sayaçlar takılacak. 2023 yılında kabul edilen “Akıllı Sayaç Yasası” ile enerji dönüşümünün dijitalleşmesi için somut adımlar atılıyor.

DİJİTALLEŞME İÇİN BİR TEMEL

Federal Konsey’in Mayıs 2023’te onayladığı yasa, BMWK tarafından enerji dönüşümünün dijitalleşmesini hızlandırmak amacıyla başlatıldı. BMWK, akıllı sayaçları “enerji dönüşümünün dijitalleşmesi için bir temel” olarak görüyor ve iklim hedeflerine ulaşılması için bunun hayati bir adım olduğunu belirtiyor.

SAYAÇLARIN TAKILMASI ZORUNLU

2025’in başında başlayacak olan kurulum zorunluluğu özellikle yüksek elektrik tüketimi olan, kendi elektrik üretim sistemi bulunan ve kontrol edilebilir tüketim cihazlarına sahip tüketicileri etkileyecek.

Ölçüm operatörleri, hanelere akıllı ölçüm sistemleri kurmaya karar verirse, tüketicilerin bunu reddetme hakkı olmayacak. Bu değişiklik, Almanya’da enerji dönüşümü için önemli bir adım olarak görülüyor.

2025 yılı sonuna kadar tüketicilerin ilk %20’sine, 2030 yılı sonuna kadar ise en az %95’ine akıllı sayaç takılması planlanıyor. Diğer tüm haneler için ise bu zorunluluk yok; ancak 2032 yılına kadar en azından dijital elektrik sayaçlarıyla donatılacaklar.

TÜKETİMİN ANLIK GÖZLENEBİLİYOR

Dijital elektrik sayaçları, analog sayaçlara göre birçok avantaja sahip. Tüketim verilerini gerçek kullanım zamanıyla kaydedebilir ve iletişim modülü sayesinde veri alışverişi yapabilirler. Bu, tüketicilerin kendi tüketim davranışlarını anlamalarına ve elektrik tasarrufu yapmalarına olanak tanır.

Akıllı ölçüm sistemleri, elektrik şebekesinin daha iyi kontrol edilmesine ve üretim ile tüketimin uyumlu hale getirilmesine yardımcı olacağı düşünülüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT