Ekonomik krizde şaka gibi: Hartz yardımları 14 avro daha artacak

Ekonomik krizde şaka gibi: Hartz yardımları 14 avro daha artacak

Hartz IV olarak bilinen sosyal yardımdan yararlananlar önümüzdeki yıl 14 avro daha fazla alabilecekler. Federal Çalışma Bakanlığı’na göre, önümüzdeki yıl özellikle gençler açısından miktarda önemli ölçüde artış gözlenecek.

            Hartz IV oranları, 1 Ocak 2021’de itibaren yükseliyor. Federal Çalışma Bakanlığı salı günü, bekâr olan yetişkinlerin gelecekte ayda 446 avro alacağını bunun da 14 avroluk bir artış anlamına geldiğini duyurdu. Açıklamada 14 ile 17 yaş arasındaki gençler için ise oranda 45 avro artış olacağı bunun da 373 avroya karşılık geldiği belirtildi. 

Alman Basın Ajansı DPA’ya göre beş yaşına kadar olan çocuklar için ise 250’den 283 avroya yükseltilme gözlenecek.  6 ile 13 yaş arasındaki çocuklar için sadece bir avroluk (309 avro) artış söz konusu. Yasanın Federal Meclis ve Eyaletler Temsilciler  Konseyi’nin onayından da  geçmesi gerekiyor.

Yardım oranları her beş yılda bir “Gelir ve Harcama Testleri”nin (EVS) mevcut olması durumunda  düzenleniyor. Düzenlemede maaşlar, ücretler ve fiyatlardaki gelişmeler de dikkate alınıyor. 

HESAPLAMA YÖNTEMİ VE ELEŞTİRİLER

EVS  yaklaşık 60 bin temsili  hane halkının gelir ve giderlerinin kaydedildiği resmi bir istatistik ve Hartz IV oranları düşük gelirli hanelerin harcamalarına dayandırılıyor.

Ancak Sosyal Birlik VdK, Yeşiller ve Sol Parti söz konusu yöntemin yetersiz olduğu ve gerçeği yansıtmadığı yönündeki eleştirilerini sürdürüyorlar. Federal hükümet, sendikaların, sosyal derneklerin ve aile birlikleri ve bilimin yardım oranlarının belirlenmesi yönündeki  taleplerini görmezden gelmekle suçlanıyor. 

Federal İş Ajansı’na göre, Almanya’da yaklaşık 5,7 milyon kişi Hartz IV denen sosyal yardımdan yararlanıyor. 

+49 -BERLİN

FOTO:  Sebastian Gollnow/DPA

HABERE YORUM KAT