Ekonomi boğuluyor mu? “Almanya’daki ekonomik ve sosyal etkinlikler aşırı kısıtlanmasın”

Ekonomi boğuluyor mu? “Almanya’daki ekonomik ve sosyal etkinlikler aşırı kısıtlanmasın”

Almanya’nın önde gelen araştırma kurumlarından Ekonomi Araştırma Enstitüsü, koronavirüs salgınıyla mücadelede ülkedeki ekonomik faaliyetlere aşırı müdahaleye karşı uyarıda bulundu.

Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) Başkanı Clemens Fuest, yazılı bir açıklama yaparak, Almanya’da Covid-19 vaka sayısının artış göstermesinin, artan enfeksiyon sayılarının yanı sıra artan test sayısından da kaynaklandığını hatırlattı ve kamunun dizginleri fazla çekmemesi için uyarıda bulundu.

Fuest, “Ekim ayındaki Covid-19 vaka rakamları ile nisan rakamlarını doğrudan karşılaştıramayız. Bu nedenle siyasi ve ekonomik karar alıcılar, çok katı kısıtlamalar getirmemeli veya çok gevşek önlemlerle tepki vermemeli” ifadelerini kullandı. 

Covid-19 salgınıyla mücadelede ekonomik faaliyetlere aşırı müdahaleye karşı uyarılarını tekrarlayan Fuest, ekonomik faaliyetleri engelleyen değil, kolaylaştıran kısıtlamalara ihtiyaçları olduğunu aktardı. 

Fuest, salgının yayılmasının hız kazandığına dikkati çekerek, “Nisanda testler bugünkü kadar yoğun olsaydı, salgında ilk dalganın zirvesindeyken keşfedilen vaka sayısı 10 bin daha fazla olurdu” değerlendirmesinde bulundu.

Maske takma mecburiyeti ve ek testlerin ekonomik faaliyetlerin devamına ve okulların açık kalmasına olanak tanıyacağına işaret eden Fuest, “Aynı zamanda, salgın kontrol altına alınmazsa ekonomik bir toparlanma olamaz. Bu nedenle sağlık ve ekonomi politikası endişeleri arasında gerçek bir uyuşmazlık yok” ifadelerini kullandı.

Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde Covid-19 vaka sayısının son günlerde önemli ölçüde artması dikkat çekerken, politikacılar, maske takmayanlar için daha sert cezalar verilmesini ve eyalet düzeyinde ekonomik faaliyetlere daha fazla kısıtlama getirilmesini tartışmaya başladı.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT