Eğlenceler, gösteriler, seçimler: Korona önlemleri sertleştiriliyor

Eğlenceler, gösteriler, seçimler: Korona önlemleri sertleştiriliyor

Almanya genelinde bir eyalet dışında eğlencelere, gösterilere ilişkin katı korona önlemlerine gidiliyor. Aynı zamanda ülke çapında bir test stratejisi hakkındaki tartışmalar da gündemde.

Federal Almanya’da bazı eyaletler artan vaka sayıları karşısında yine katı önlemler almaya gidiyor. Eğlencelere ağır kısıtlamalar geliyor, maske takma kuralları ise sertleştiriliyor.

Brandenburg’da bugüne dek bin ziyaretçiye kadar izin verilirken evde veya bahçede özel kutlamalara 75 kişilik üst sınır getiriliyor. Berlin’de de eğlencelere katı önlemler geliyor. 50 kişiden itibaren organizatörler hijyen konsepti sunmak zorunda kalacaklar. 

Ayrıca, Berlin Senatosu 100’den fazla katılımcının yer aldığı gösteriler için maske zorunluluğu konusunda anlaştı. Başkent Berlin’de yakın geçmişte korona önlemlerine karşı mesafe ve hijyen kurallarının ihlal edildiği çok sayıda gösteri yapılmıştı. Ancak şimdiye kadar ağzı ve burnu örtme zorunluluğu yoktu. 

Saarland’da maskeyi takmayı reddedenlere  para cezaları getirildi. Saarland’da maske takma kuralına uymayanları 100 avroya kadar para cezası bekliyor.

Kuzey Ren Vestfalya’da 13 Eylül’de yapılacak belediye seçimlerinde sandık başına giden seçmenlere maske takma mecburiyeti getirildi.  Bavyera’da eyalet hükümeti ilkokul öğrencilerine uygulana maske mecburiyetini  ortaokul öğrencileri için de uygulamaya hazırlanıyor. Buna karşılık doğudaki Saksonya-Anhalt eyaletinde gevşeme söz konusu. Eyalette, ayrı ayrı onaylanması koşuluyla, neredeyse sınırsız sayıdaki büyük ölçekli etkinlikler yeniden mümkün olabilecek. Noel pazarları da kurulabilecek.

Öte yandan test uygulamasına ilişkin stratejiye yönelik tartışmalar devam ediyor. Malzemelerin sayısının azalmasına ve kapasitede düşüşe işaret eden laboratuvarlar ülke çapında “daha hedefli” korona testleri yapılmasını talep ediyorlar. Akredite Tıbbi Laboratuvarlar Birliği şu ana kadar neredeyse bir milyon testin gerçekleştirildiğini açıkladı. Alman Basın Ajansı DPA’ya göre ankete katılan 155 laboratuvarda, şu anda yapılmış 34 bin 600’den fazla test bekletiliyor.

Federal ve eyalet hükümetleri geçen hafta, risksiz bölgelerden gelen yolcular için ücretsiz korona testleri 15 Eylül’de sona erdirme konusunda uzlaşmışlardı. Bavyera havalimanları, tren istasyonları ve otoyollarda sunduğu ücretsiz testleri ise korumak istiyor. Bavyera Sağlık Bakanı Melanie Huml, yaptığı açıklamada, laboratuvarların şu anda “hâlâ oldukça iyi durumda bulunduğunu” söyledi.

Robert Koch Enstitüsü  (RKI) bir gün içinde 1218 yeni vaka bildirdi. 

+49 – BERLİN

FOTO: Michael Kappeler / DPA

HABERE YORUM KAT