Egemen Cantürk 2 Ekim’de Berlin’de: İyi ve kötünün savaşını anlatmaya devam ediyor

Egemen Cantürk 2 Ekim’de Berlin’de: İyi ve kötünün savaşını anlatmaya devam ediyor

Ünlü radyocu ve gazeteci Egemen Cantürk tarihe şekil verenleri gösterilerinde anlatmaya devam ediyor. Sanatseverlerle ekim ayında Tiyatrom’da buluşacak olan Cantürk “Tarih Bir Bilmecedir” gösterisiyle sahne alacak.

Federal Almanya’nın başkenti Berlin’deki ilk gösterisini 21 Şubat’ta Tiyatrom’da gerçekleştiren gazeteci ve yazar Egemen Cantürk, 2 Ekim cuma günü Berlinli sanatseverlerle yine Tiyatrom’da buluşacak.

Tarihin akışını değiştiren olaylara ve kişilere yer verdiği “Tarih Bir Bilmecedir” adlı sunumunda izleyicilerini bir tadımlık tarih yolculuğuna çıkaran gazeteci Egemen Cantürk, öykülerle harmanladığı gösterisinin ipuçlarını Ne.Var.Ne.Yok / HAYPA.de okurları ile paylaştı. Hüseyin İşlek imzalı habere göre Egemen Cantürk’ün derlediği öykülerin ortak bir noktası var: Hepsi tarihi kahramanları anlatıyor. Daha güzel bir yaşam için canını hiçe sayan yürekli “Don Kişot”lar bunlar. 

egemen-canturk1.jpg

“DÜNYAMIZI YAŞANABİLİR KILMAYA ÇALIŞANLARIN ÖYKÜLERİ” 

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Egemen Cantürk’ün aktardıkları şöyle:

 “İnsanlık tarihi boyunca siyahla beyazın, melekle şeytanın, kötüyle iyinin, güzelle çirkinin savaşına tanıklık ettik. Yıkıcı ruhların karşısına dikilen kahramanları gördük. Tutsaklıkla özgürlüğün savaşı bu aslında. 

Gösterimde Almanya, Ortadoğu, İngiltere, İrlanda ve elbette Türkiye’den öyküler var. Bu öykülerin ortak özelliği bir değişimi başlatmış olmaları. Pek çoğu bilinmeyen, bilinse bile unutulan öyküler. 1845 yılında İrlanda’da yaşanan açlığın İngiltere’ye karşı İrlanda’nın özgürlük ateşini yaktığı, ya da II. Viyana kuşatmasında 1683 yılında Hannover Prensliği’ne esir düşen Moralı Mehmet’in (Mehmet Königstreu) yıllar sonra İngiliz Kralı’nın sağ kolu olması, barış gönüllüsü Abie Nathan’ın 1970’lerde kurduğu “Voice of Peace” (Barışın Sesi) radyosunun bütün dünyada yankı bulması…“ 

Egemen Cantürk 2 Ekim akşamı saat 19.00’da Tiyatrom’da sahne alacak.

+49 – BERLİN

Kaynak: Ne.Var.Ne.Yok / HAYPA.de

HABERE YORUM KAT