Efsane mi gerçek mi? Alman uzmanlar açıkladı: Havuç yemek göz sağlığına iyi gelir mi

Efsane mi gerçek mi? Alman uzmanlar açıkladı: Havuç yemek göz sağlığına iyi gelir mi

Almanya'da uzmanlar, havuç tüketiminin göz sağlığına iyi geldiğine dair söylentileri doğruladı.

Alman Beslenme Uzmanı Veronika Albers, havuçta bulunan vitaminlerin, insanlarda göz sağlığı için faydalı olduğu bilgisini doğruladı.

Beslenme uzmanı, havuçta bulunan A vitamininin "gözler için kesinlikle iyi olduğunu" söylüyor ve "Ancak yağda çözünen bir vitamindir, yani vücudun onu emebilmesi için biraz yağa ihtiyacınız vardır" diye ekliyor.

PİŞİRMENİZ GEREKİYOR

Albers, "A vitamini hücre yapısında bulunuyor ve çiğken havuçtan alamazsınız" derken, "A vitaminini ancak hafif bir pişirme işlemiyle çıkarabilirsiniz" ifadelerini kullanıyor.

Özetle, çiğ havuç yediğinizde, çeşitli besin maddelerinin yanı sıra çok sayıda sağlıklı lif ve sağlığı destekleyen ikincil bitki maddesi aldığınız, ancak A vitamini alamadığınız anlamına geliyor. Bunu ancak havuçları terletir, buharda pişirir ya da haşlarsanız alabiliyorsunuz.

Albers şunları ekliyor:

"Havuçlar mevcut görme bozukluğuna yardımcı olmasa da, A vitamini eksikliğinin bir sonucu olarak hafif bir görme bozukluğu geliştiren herkes bunu önleyebilir. Sağlıklı gözleri korumak için önleyici bir tedbir olarak da iyidirler. Havucun gözler için iyi olduğu bir efsane değil..."

ARTI49

HABERE YORUM KAT