• BIST 98.415
 • Altın 277,449
 • Dolar 5,7824
 • Euro 6,4409
 • Berlin 15 °C
 • Frankfurt 15 °C
 • Paris 11 °C
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 20 °C
 • Stockholm 9 °C

(Düzelterek Yeniden) - Otokar’dan KBRN saldırıları için özel araç

(Düzelterek Yeniden) - Otokar’dan KBRN saldırıları için özel araç
Sayın Yazıişleri Müdürleri'ne, aynı başlıkla verdiğimizde haberde  "Tulpar-S" "muharebe" yerine sehven  'muhabere"...

Sayın Yazıişleri Müdürleri'ne, aynı başlıkla verdiğimizde haberde  "Tulpar-S" "muharebe" yerine sehven  'muhabere" aracı olarak yazılmıştır.  Haberimizi ve fotoğraf altı yazılarını düzelterek yeniden veriyoruz.

YENİDEN

-------------


Mutlu YUCA-İlhan PARÇALI-Faruk KAHRAMAN/İSTANBUL, (DHA) – TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’na katılan Otokar, yeni paletli zırhlı muharebe aracı Tulpar-S ile kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tehditlere karşı geliştirilen Arma 8x8 KBRN Keşif aracını ilk kez IDEF’15’te sergiledi.

Kara savunma sistemleri konusunda araçlar geliştiren Otokar, fuara 18 seçkin askeri aracıyla katıldı,  geliştirdiği paletli zırhlı araç ailesini Tulpar-S ile genişletti. Fuarda ilk kez sergilenen paletli zırhlı araç ailesinin yeni kompakt üyesi Tulpar-üstün hareket kabiliyetine, yüksek balistik ve mayın korumaya, modern ve esnek elektronik mimarisine sahip araç olarak tasarlandı. Silah taşıyıcıdan personel taşıyıcıya kadar pek çok göreve uygun olan Tulpar-S, isteğe göre farklı görevler için farklı konfigürasyonlara sahip olabilecek modüler bir platform olma özelliği de taşıyor. Geniş iç hacmi, yüksek taşıma kapasitesi ve esnek mimarisi sayesinde gelecekte de ortaya çıkabilecek zırh ve görev donanımı ihtiyaçlarına cevap vermeye hazır olan Tulpar-S üstün hareket kabiliyeti, ateş gücü ve beka kabiliyetleri ile dikkat çekiyor.

Arma 8x8 keşif aracı kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer saldırı ve risklerine karşı gözetlenmesi, tanımlı bir bölge veya güzergah üzerinde bilgi toplanması, kirlenmiş ve olası tehlikeli bölgelerle ilgili detaylı analizlerin yapılması gibi farklı operasyon görevleri yerine getirebilecek teknolojide tasarlandı. Araç, keşif görevlerinde mürettebatın, havadaki ve topraktaki kimyasal kirlenmenin algılanması ve analizi, biyolojik kirlenmenin algılanması ve analizi, nükleer ve radyolojik kirlenmenin algılanması ve uyarıların yapılması ve meteorolojik ölçümlerin yapılması gibi kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer saldırılardan tehditlerinden etkilenmeden yerine getirebilmesini sağlıyor. Sürücü dahil 6 kişi taşıyabilen ARMA 8x8 KBRN Keşif Aracı, sağladığı yüksek koruma seviyesinin yanı sıra maruz kalabileceği muhtemel tehditlere karşı koyabilecek entegre uzaktan kumandalı silah sistemine de sahip.

KBRN KEŞİF ARACI ARMA 8x8 SON DERECE GELİŞMİŞ BİR ÜRÜN

Otokar Tank ve Zırhlı Araçlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bakırcı, fuara 18 araçla katıldıklarını belirterek, şunları söyledi:

 “Yeni sergilediğimiz araçlardan bir tanesi de KBRN keşif aracı Arma 8x8. Bu araç çevreyi inceleyen, kendi içerisinde taşıdığı personele zarar vermeden robot kollarıyla numuneler toplayan, bu numuneleri anında inceleyip merkeze raporlayan, bulunduğu ortamda değil atmosferde bir kirlilik varsa bunları takip edebilen rüzgardan bu kirliliğin nereye doğru gittiğini hesaplayan, bunu sayısal haritalara işleyerek merkezi komutaya gönderen son derece gelişmiş bir ürün. Bu tamamıyla Otokar’ın bir tasarımı. İçerisinde uyuyabiliyorlar, ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Bu aracın küçük bir versiyonu Slovenya’ya ihraç ettik. NATO güçleri tarafından daha küçük bir versiyonu orada kullanılıyor. Bu araç şu an sadece Türk Silahlı Kuvvetleri için hazırlandığı için ihraç etmeyi planlamıyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dünyada imajı çok büyüktür. Tüm yabancı potansiyel müşteriler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin davranışını beklerler. Herkes bu ihaleyi büyük bir dikkatle bekliyor.”

TULPAR-S, KARADA VE DENİZDE GİDEBİLİYOR

Tulpar-S aracının ise Tulpar’ın amfibik versiyonu olduğunu ifade eden Bakırcı, şöyle dedi:

“Tulpar’a göre daha düşük bir ağırlığa sahip ve üzerinde silahları taşıyan bir araç. Amfibik olduğu için karada ve denizde gidebiliyor. Son derece hafif ve balistik koruması yüksek bir araç. Şu anda devam eden bir savunma sanayi ihalesi için özel olarak geliştirildi. Tulpar aracının özel bir versiyonu. Üzerindeki silah sistemi de Türkiye’nin güzide kuruluşu Aselsan ile birlikte geliştirdiğimiz anti tank silah sistemiyle birlikte teklif aşamasındayız”

(FOTOĞRAF)

 
 

[gallery ids="184475,184476,184477,184478,184479,184480,184481,184482,184483"]
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05