Düşüş sona erdi: Almanya'da zamlar kapıda

Düşüş sona erdi: Almanya'da zamlar kapıda

Almanya'da enflasyon oranındaki düşüş Nisan ayında durdu. Ekonomistler önümüzdeki aylarda oranların yeniden yükselmesini bekliyor. Enerji fiyatları önümüzdeki aylarda artabilir. Şirketler, yiyecek-içeceklerde ve eczanelerde fiyatları artırmak istiyor...

Almanya'da hayat pahalılığı Nisan ayında Mart ayıyla aynı oranda arttı. Federal İstatistik Ofisi tarafından hesaplanan tüketici fiyatları bir kez daha geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 daha yüksek oldu. Sonuç olarak, yılın başından bu yana enflasyonda yaşanan düşüş durdu.

Ekonomistler önümüzdeki aylarda oranların yeniden yükselmesini bekliyor. Birçok şirket, örneğin yiyecek içecek ticaretinde veya eczanelerde fiyatları artırmak istiyor. Mart ayından Nisan 2024'e kadar Almanya'da tüketici fiyatları yüzde 0,5 oranında arttı. Wiesbaden merkezli istatistikçiler bugün Nisan ayı sonuna ilişkin ön rakamları da teyit etti.

ENERJİ FİYATLARI ARTACAK

Enerji fiyatları önümüzdeki aylarda artabilir. 1 Nisan'dan bu yana doğal gaz ve bölgesel ısıtma için yüzde 19'luk normal KDV oranı bir kez daha uygulanmakta. 1 Ekim 2022'den 31 Mart 2024'e kadar ise yüzde 7'lik indirimli oran uygulanacaktı. Bu şekilde politikacılar, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı saldırı savaşının enerjiyi büyük ölçüde daha pahalı hale getirmesinin ardından bir rahatlama sağlamak istedi.

Federal Ofis'e göre evlerde kullanılan enerji Nisan ayında, yüzde 2,7 oranında düştüğü Mart ayına kıyasla ortalama yüzde 1,2 oranında düşerek daha ucuz hale geldi. Özellikle bölgesel ısıtma Nisan ayında önemli ölçüde pahalandı ve yıllık bazda yüzde 27,4 oranında arttı.

Federal Ofis'e göre, tüketiciler bu Nisan ayında gıda için bir önceki yıla göre yüzde 0,5 daha fazla ödemek zorunda kaldı; Mart ayında gıda fiyatları yüzde 0,7 düşmüştü. Yüksek enflasyon oranları tüketicilerin satın alma gücünü zayıflatıyor. Bu da Alman ekonomisinin önemli bir ayağı olan özel tüketimi yavaşlatıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum