Düsseldorf'a açılacak "mülteci konağı" ortalığı karıştırdı

Düsseldorf'a açılacak "mülteci konağı" ortalığı karıştırdı

Düsseldorf'ta Golzheim semtinde bulunan bir binanın mülteci konağına çevrilme planı halk ve siyasetçiler tarafından tepkiyle karşılandı.

Almanya'nın Düsseldorf şehrinde bölge yönetimi, Golzheim semtinde bulunan bir ofis binasını merkezi konaklama tesisi olarak kullanmayı planlıyor. Perşembe akşamı düzenlenen toplu bilgilendirme etkinliğinde bölge sakinleri, planlar hakkında bilgi almak ve sorular sormak için bir araya geldi.

640 mültecinin barındırılması planlanan bu tesiste, bina 2024 yılı sonuna kadar kullanıma hazır hale getirilecek. Kira sözleşmesi sekiz buçuk yıllığına imzalanmış durumda.

Ancak, bölge yönetiminin kararı, mahalle sakinlerine resmi bir bilgilendirme yapılmadan önce kamuoyuna duyurulduğu için direnişle karşılandı. Aşırı sağcı ve göçmen karşıtı olan AfD (Almanya için Alternatif) partisi, Frankenplatz çevresinde "yeni bir sıcak noktanın" ortaya çıkabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Bölge hükümetinde mültecilerden sorumlu daire başkanı Chris Patrick Kruse, toplu bilgilendirme etkinliğinde yaptığı konuşmada küresel siyasi durumu vurgulayarak, "Mülteciler burada ve artıyorlar. Dolayısıyla, harekete geçmemiz için büyük baskı altındayız ve aynı zamanda çok fazla zaman baskısı altındayız" dedi.

BİRÇOK BİNA İÇİN GÖRÜŞME

Salzgitter AG'nin eski ofis binasının seçilmesinde, hızlı yerleşilebilirlik, makul kira maliyeti ve insanca barınma koşullarının önemli faktörler olduğunu belirten Kruse, Golzheim'da bu koşulların sağlandığını vurguladı. Ancak, Düsseldorf genelinde yeni bina arayışları devam ediyor.

Entegrasyon Dairesi Başkanı Miriam Koch, etkinlikte yerel bir sakinin sorusuna yanıt vererek, şu anda toplam dokuz mülk üzerinde görüşmelerin sürdüğünü ve talebin yüksek olduğunu belirtti.

Etkinlikte, Golzheim'a taşınacak mültecilerin profiliyle ilgili sorular da gündeme geldi. Yaşlı bir kadın, yaklaşan değişiklikle ilgili endişelerini dile getirerek, mahalledeki koşu alışkanlıklarını kaybetme korkusuyla duygusal bir tepki aldı. Emekli bir polis memuru ise topluluğa, "İnsanların sadece farklı göründükleri için suçlu oldukları fikrinden kurtulmalıyız" çağrısında bulundu. Bu çağrı, katılımcılar arasında alkış aldı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT