Dünyanın çeşitli ülkelerinde ilginç yasaklar... Bu gıdaları tüketemiyorsunuz

Dünyanın çeşitli ülkelerinde ilginç yasaklar... Bu gıdaları tüketemiyorsunuz

Birtakım ülkelerde bazı yiyeceklere izin verilmiyor. İşte 4 ürün için birbirinden ilginç yasaklar...

Her ülkenin kendi kuralları bulunuyor. Özellikle başka ülkelere seyahat ederken bu kuralları bilmek gerekiyor.

Bu aynı zamanda, seyahatiniz esnasında yanınıza alamayacağınız yiyecekleri de içeriyor. Çünkü, birtakım ülkelerde bazı yiyeceklere izin verilmiyor.

ŞAŞIRACAĞINIZ LİSTE

İşte dünyanın çeşitli yerlerinde yasak olan o 4 ürün:

1- Çoğu Avrupa şehrinde kebap en popüler gece yemeğidir. Almanya'da da Türklerin birçoğu bu işle ilgileniyor. Almanlar da kebap yemeyi seviyorlar. Ancak Venedik'te durum biraz farklı.

İtalyan şehrinde kebap yasağı bulunuyor. Sebebi ise bir hayli ilginç. Düşük kaliteli fast food ürününün kentin imajına zarar verdiği düşünülüyor.

2- Dünyanın en çok tüketilen soslarından birisi ketçaptır. Dünyanın her yerinde, herhangi bir restoranında bulmanız çok basittir. Tüm yiyeceklerle iyi gidebilen bu sosun da Fransa'da ilginç bir yasağı bulunuyor.

Fransa, mutfağına güvenen bir ülke. Bu yüzden de ketçap, Fransa genelindeki okullarda yasak durumunda. Fransa'da çocuk yemeklerinin tadının ketçapla örtülmesi istenmiyor. Zira, ketçapla yenilecek yemeğin Fransız mutfağının beğenisine zarar vereceği düşünülüyor.

3- Adını şirketin kurucuları olan Forrest Mars ve Bruce Murrien'in soyadlarının baş harflerinden alan M&M's çikolataları dünyada oldukça popüler. 100'den fazla ülkede satışı yapılan çikolata İsveç'te yasak durumunda.

Amerikan markası M&M's'in, "anlaşmazlıktan" dolayı İsveç'te satışı yapılamıyor.

M&M's logosu, 65 yıldan fazladır İsveç'te satılan çikolata kaplı fıstıklı atıştırmalık olan Mondelez markasının M'sine çok benzediğinden ötürü, ülkede yasaklı durumda. M&M's, böylece pazarını rakip firmaya kaptırmış vaziyette...

4- Almanya da dahil olmak üzere enerji içecekleri birçok ülkede çok sık tüketiliyor.

Red Bull enerji içeceği de tüm dünyada popüler bir içecek durumunda. Ancak, ürünün aşırı tüketimi çok sayıda sağlık sorununa yol açmasından dolayı bazı ülkelerde yasak listesine alınmasına neden oldu. Fransa'da 12 yıl boyunca Red Bull'a yasak kondu. Norveç ve Danimarka gibi ülkelerde ise yasaklandı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT