Dünya kadınlarının çığlığı bu yarışmada yankılandı: Almanya ödülleri de verildi

Dünya kadınlarının çığlığı bu yarışmada yankılandı: Almanya ödülleri de verildi

Uluslararası Don Quichotte Karikatür Yarışması “Kadına Yönelik Şiddete Hayır de!” ödülleri sahiplerini buldu. Jürisi tamamı kadınlardan oluşan yarışmada Almanya ödülleri de verildi.

On ikinci kez düzenlenen Uluslararası Don Quichotte Karikatür Yarışması’nın bu yılki konusu kadına şiddet oldu. “Kadına Yönelik Şiddete Hayır de!” başlıklı yarışmaya 62 ülkeden 394 karikatürcü toplam 1040 karikatürle katıldı. İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği ile ortaklaşa düzenlenen yarışmada Peru’dan katılan Pepe Sanmartin’in çalışması birinci seçildi. İkincilik ödülü İran’dan Mahmoud Nazari ve İtalya’dan Marco De Angelis’e,  üçüncülük ödülü ise Çin’den Liu Qiang’a verildi.

Karikatürist ve grafiker Erdoğan Karayel

 

Yarışmaya ilişkin bir açıklama yapan karikatürist ve grafiker Erdoğan Karayel özetle şunları söyledi:

“A'dan Z'ye dünya kadınlarının çığlığıdır. Erkek egemen dünyaya kadınların isyanıdır. Yarışma partnerimiz İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği Başkanı Gaye Donay, Uluslararası İlişkiler Uzmanı Sedef Tenim, Teknik Asistan Elif Özer olmak üzere Ön Seçici Kurul ve Ana Seçici Kurul üyelerinin tamamı kadınlardan oluştu. Amacımız tüm dünyada kadına yönelik şiddete karşı çıkmak, kadın haklarını ve cinsiyet eşitliğini savunmaktır.

Yarışmamıza Ön Seçici Kurul üyeleri Farzane Veziri Tabar (İran), Shirin Gholipour (İran) ve Aslı Alpar (Türkiye) karikatürleri büyük bir itina ile inceleyerek 100 finalist karikatürü belirledi. Elemelerde en önemli nokta şuydu: Kadına yönelik şiddeti değil şiddete karşı koyan, haklarını savunan ve güçlü kadın imajını yansıtan çalışmalara öncelik verilecekti. Yarışmanın sonlanmasına bir ay kala yaptığımız ikinci duyuru bu yönde karikatürlerin gelmesini sağladı.

Bu yıl 100 finalist için yeni bir uygulama başlattık. Çizerlerin imzalarını kapattık ve numaralandırdık. Nedenine gelince, bir çok yarışmada seçici kurul üyeleri espri ve çizgi yerine imzalara ödül veriyor. Biz, bu yanlı tutumu değiştirmek istedik.”

Öte yandan Özel Ödüller bölümünde ise Almanya’dan kuruluşlar adına da ödüller takdim edildi. Söz konusu kuruluşlar ve ödüller şöyle:

- Hey Çocuklar Magazin Özel Ödülü: Liz Franca-Brezilya 

- ÇYDD Baden-Württemberg Özel Ödülü : Neltair Abreu-Brezilya

- Kafa Live Stuttgart Özel Ödülü: Cai Wei Dong-Çin 

- Safran Stuttgart Özel Ödülü: Marco Dagostıno-İtalya

- Miyhav E.V. Stuttgart Özel Ödülü: Keyvan Varesi-İran 

- Tgbw Baden Württemberg Türk Toplumu Özel Ödülü: Angel Bolıgan-Meksika 

- Tigersport Akademie Özel Ödülü: Paulo Sergio Jındelt-Brezilya 

- Metropol Fm Berlin Özel Ödülü: Didie Sri Widiyanto-Endonezya 

- Add Stuttgart Özel Ödülü: Marilena Nardi-İtalya 

- Don Quıchotte Özel Ödülü: Mıchel Moro Gomez-Küba 

- İntegra Filder E.V. Özel Ödülü: Mahmood Nazarı-İran 

- Renovıerung 0711 Özel Ödülü: Julio Carrion Cueva-Peru 

- Uta Stuttgart Özel Ödülü: Mahboube Pakdel-İran 

+49 – STUTTGART

HABERE YORUM KAT