Doğu Almanya elektrikli araçları neden tercih etmiyor?

Doğu Almanya elektrikli araçları neden tercih etmiyor?

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Almanya'nın doğusunda elektrikli otomobiller batıya kıyasla daha az rağbet görüyor.

Alman hükümeti, 2030 yılına kadar 15 milyon elektrikli otomobil hedefini gerçekleştirme konusunda zorluklarla karşılaşıyor. Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu'nun verilerine göre, 2024'ün ilk çeyreğinde 81.337 yeni elektrikli otomobil tescil edildi ve bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,1'lik bir düşüş anlamına geliyor. Mart ayında ise tesciller, geçen yılın aynı ayına göre dörtte bir oranında azaldı.

Motointegrator portalı tarafından yapılan bir araştırma, Almanya'nın doğusunda elektrikli otomobillere olan ilginin batıya kıyasla daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma, doğu Almanya'da elektrikli otomobillerin toplam araç kayıtlarının sadece %1,55'ini oluşturduğunu, batıda ise bu oranın %3,10 olduğunu gösteriyor.

Bu farkın olası nedenlerinden biri, batı ve doğu Almanya'daki ortalama maaşlar arasındaki farklılıklar olarak görülüyor. Araştırmaya göre, doğu Almanya'da yıllık ortalama brüt maaş 37.200 Euro iken, batıda 44.204 Euro. Bu maaş farkı, elektrikli otomobil satın almayı zorlaştırıyor.

HER BİN KİŞİYE 16 ELEKTRİKLİ ARABA

Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği (VDA), elektrikli otomobil heddeflerine ulaşılabilmesi için kapsamlı bir şarj altyapısının gerekli olduğunu belirtiyor. Ülkede kamuya açık şarj noktalarının yetersizliği dikkat çekiyor; şu anda Almanya'da yaklaşık 115.000 kamuya açık şarj noktası bulunuyor, bu da hedefin sadece onda birine tekabül ediyor. VDA, ülkedeki belediyelerin yüzde 40'ında kamuya açık şarj noktası olmadığını ve dörtte üçünde hızlı şarj noktası bulunmadığını ifade ediyor.

chuttersnap-xjlshl0hiik-unsplash.jpg

Doğu Almanya'daki şarj altyapısı, batıya kıyasla daha yetersiz durumda. Now GmbH'ye göre, Almanya'daki yaklaşık 115.000 şarj istasyonunun 98.000'i batıda, 17.000'i ise doğuda bulunuyor. Bu da doğuda neredeyse altı kat daha az şarj istasyonu olduğu anlamına geliyor.

Nüfus yoğunluğu göz önüne alındığında, batıda 1.000 kişi başına 1,46 şarj noktası düşerken, doğuda bu sayı 1,05. Batıda her 1.000 kişiye 32,06 elektrikli otomobil düşerken, doğuda bu rakam sadece 16,02. Bu durum, doğu Almanya'da elektrikli otomobillere olan talebin ve şarj altyapısının yetersizliğini gözler önüne seriyor.

Doğu eyaletleri gelecek teknolojiler söz konusu olduğunda geride kalıyor. Bu durum siyasete olan güveni de etkiliyor. Jena Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın verilerine göre, doğu Almanya'daki insanlar batı Almanya'dakilere kıyasla iki kat daha fazla geride bırakıldıklarını düşünüyor (yüzde 19'a karşılık yüzde 8). Araştırmaya göre sonuç olarak, Almanya'nın doğusundaki insanlar, siyasetçilerin bölgeleriyle yeterince ilgilenmediği ve ekonomik kalkınmaya yeterince önem vermediği izlenimine daha fazla sahip.

ARTI49

HABERE YORUM KAT