Diş tedavisi için Almanya'dan Türkiye'ye giden turistin başına gelmeyen kalmadı

Diş tedavisi için Almanya'dan Türkiye'ye giden turistin başına gelmeyen kalmadı

Sağlık turizmi için Almanya'dan Türkiye'ye giden bir turist pasaport sorunu ve dil engeli nedeniyle polis nezaretine alındı. Turist, serbest kaldığında yaşadığı mağduriyete isyan etti.

Ankara Esenboğa Havaalanında skandal bir olay yaşandı. Sağlık turizmi için daha önce Türkiye'ye defalarca gitmiş olan Polonyalı bir turistin başına gelenler tartışma yarattı.

1 Aralıkta 2023 günü daha önceden yaptırdığı dişlerindeki sorun nedeniyle tekrar 15 günlüğüne Ankara'ya giden turist, önce pasaport kontrolünde sıkıntı yaşadı. Söz konusu kontrol sırasında Polonyalı turistin pasaportunun dolmasına iki ay kaldığını gören polis, yasal olarak 150 günden az süre kaldığını belirtip, ülkeye giremeyeceğini söyledi. Polis, turisti nezarethaneye alırken, turistin sözlerini ise dikkate almadı.

1.webp

POLİS DİL BİLMEYİNCE...

Turist, doktorunun adresini, uçak biletinin dönüş tarihini ve pasaportunda daha önceden giriş-çıkış damgalarını gösterse de polislerin İngilizce, Almanca veya Polonya Lehçesini bilmediği için süreç daha da kötüye gitti.

whatsapp-gorsel-2023-12-06-saat-20-43-34-b483d62d.jpg

ARTI49'a konuşan turist, kaldığı nezarethanede camının kırık olduğunu, buna rağmen üzerindeki kabanının alınıp, burada iki gün bekletildiğini, yanında kızıyla dahi görüştürülmediğini ve kronik hastalığı dolayısıyla alması gereken ilaçlarını bile alamadığını ifade etti. Nezarethanede tutulan turist, bu süre zarfında kızından da haber alamadığını aktardı.

2.webp

En sonunda genç bir memurun internet üzerinden çeviri yapmasıyla olay netliğe kavuşurken, 2 günün sonunda turist serbest kalarak, ülkesine geri dönebildi.

Diş tedavisini bile olamadan Almanya'ya geri dönen turist, yaşadıklarına ise isyan etti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT