• BIST 101.742
 • Altın 227,838
 • Dolar 5,2959
 • Euro 5,9997
 • Berlin 9 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 8 °C
 • İzmir 10 °C
 • Stockholm 4 °C

"Dikkat bilmediğin gerçekler var"

"Dikkat bilmediğin gerçekler var"
Gülseli KENARLI - İdris TİFTİKCİ / İSTANBUL, (DHA) TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'deki kaçakçılıkla...

Gülseli KENARLI - İdris TİFTİKCİ / İSTANBUL, (DHA) TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'deki kaçakçılıkla mücadele için başlattıkları “Dikkat Bilmediğin Gerçekler Var" kampanyasını tanıttı.
Bendevi Palandöken, kaçak ürünle mücadele konusunda yeni bir sayfa açtıklarını ifade etti. Palandöken toplantıda yaptığı konuşmasında, “Her yıl kaçak akaryakıt yüzünden 11 milyar lira ve kaçak sigara milyarlarca lira ÖTV geliri kaybına sebep olurken, binlerce ton kaçak çay ve gıda mamulü de kamu sağlığını tehdit ediyor. Akaryakıt kaçakçılığı 2 boğaz köprüsü, kaçak sigara ise 24 uluslararası havalimanı yapabilecek boyutta bir gelir kaybına neden oluyor. Kaçakçılığı önleyebilirsek bu büyüklükteki yatırımları hayata geçirebilirsek; Türkiye ekonomisi güçlenir, esnafımız ve vatandaşımız kazanır" dedi.

“2015'TE KAÇAK SİGARA ORANI YÜZDE 20'DEN 16.5'E DÜŞTÜ"
Palandöken, kaçakla mücadelede önemli adımlar atıldığına dikkat çekerek, “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gerçekten de bu konuda önemli bir mücadele başlattı. Cezaların artırılmasıyla ilgili ALO 136 İhbar Hattı bu konuda önemli, kaçakla ilgili önemli gerilemeyi sağladı. Kontrol ve denetimler çoğaltılması önemliydi burada. Biz de TESK olarak, bilinçlendirme kampanyalarıyla mücadeleye destek olduk. Nitekim kaçak seviyesinde de tüm bu mücadelelerle düşmeye başladı. 2015'te kaçak sigara oranı yüzde 20'den 16.5'e düştü. Bu rakamlar yıllık 1.5 milyar lira ek vergi kaynağı anlamına gelmekte" diye konuştu.

KAMPANYA
Palandöken kampanyada yapacakları konusunda ise “Türkiye genelinde 140 bin perakende esnafı bulundukları noktalarda, dağıtacağımız broşür ve malzemelerle farkındalığın artırılması için önemli çalışmalar başlatacağız. Öncelikle, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep gibi kaçak ürün ticaretinin yüksek olduğu şehirlerimizde kullanacağımız sokak afişleri ile vatandaşlarımıza, kamu sağlığını da tehdit eden bu tehlikeden uzak durmaları gerektiğini hatırlatacağız. Kampanyamız sosyal medyada da aktif olarak çağın gereklerini kullanacağız" ifadelerini kullandı.

“PETROLDEKİ YÜZDE 76-78 ARALIĞINDAKİ VERGİ DÜŞÜRÜLÜRSE, KAÇAKÇILIK BELLİ ORANDA DÜŞECEK"
Palandöken, açıklamalarının ardından bir gazetecinin, “Sigara, akaryakıtta ağır vergi kaçakçılığa yönlendiriyor. Vergi zamlarına sizin bakışınız nedir?" şeklinde ki sorusuna şöyle yanıt verdi:
“Petroldeki yüzde 76-78 aralığındaki vergi düşürülürse, kaçakçılık belli oranda düşecek. Ülkemizin 3 tarafı deniz, belli bölgeleri hala savaş halinde dolayısıyla kaçakçılığa müsait bir ortam. Maalesef, Bakanlık kolluk kuvvetlerinin ne kadar güçlendirirse güçlendirsin en önemli sorumluluk vatandaşların. Çünkü onlar hayatlarını tehlikeye atan, nerede üretildiği, içine ne konulduğu bilinmeyen bir gerçek var. Bunu zaten vatandaşa duyurmak istiyoruz. Hep söylediğimiz ama hükümet politikalarının her ne hikmetse vergi almada kolay olduğu iki kalem üzerindeki şey gerçekten kaçakçılığı teşvik ediyor. “
(FOTOĞRAF)

[gallery ids="190380,190381,190382"]
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05