Dijital emeklilik geliyor: Herkes kendi haklarını hızlı bir biçimde ve bir arada öğrenebilecek

Dijital emeklilik geliyor: Herkes kendi haklarını hızlı bir biçimde ve bir arada öğrenebilecek

Alman Emeklilik Sigortası bünyesinde kurulacak “dijital” bir daireyle, emekliler ve adaylar, kendi durumlarını dijital olanaklarla karşılaştırmalı olarak bizzat takibe alabilecekler.

Almanya’da 2023 sonbaharından itibaren internette yaşlılık bakımına ilişkin tüm bilgiler vatandaşa “bir tık” uzağında olacak. Federal hükümet, dijital emeklilik projesinin geliştirilmesine yeşil ışık yaktı.

Planlanan portal ile yasal, özel ve şirket emeklilikleri hakkındaki tüm haklarını öğrenebilecekler. Geniş kapsamlı dijital proje için 21 aylık bir geliştirme ardından bir uygulama aşaması planlanıyor. Alman Basın Ajansı DPA’ya göre Sosyal Hizmetler Bakanı Hubertus Heil konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Vatandaşların emeklilik hakları ve önlemler hakkındaki bilgi düzeylerini iyileştirmek istiyoruz. Çünkü sadece bilgisi olan kişiler haklarını iyileştirebilmek için iyi kararlar verebilirler” dedi.

DİJİTAL OLANAKLAR DAİRESİ

Şimdiye kadar, çeşitli sağlayıcılar ilgili emeklilik yardımlarının geçici durumu hakkında kendi bilgilerini veriyordu. Alman Emeklilik Sigortası (Deutsche Rentenversicherung) bünyesinde bir “dijital emeklilik sigortası merkez ofisi” kurulacak. Buraya, yasal, şirket ve özel yaşlılık sigortası kuruluşları ile tüketiciyi koruma uzmanları da dahil edilecek. Finans departmanı da işin içinde olacak.

Öte yandan Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) parti ekonomi konseyi, projenin yönetimini eleştirdi. Genel Sekreter Wolfgang Steiger, “Böyle bir organ kendi çıkarlarını gözetmemeli ve verilerini herhangi bir siyasi etkiden bağımsız olarak oluşturmalıdır” dedi. Steiger, örneğin kira geliri veya sermaye yatırımlarının hesaba katılmamasını eleştirdi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) işgücü piyasası uzmanı Kerstin Tack, projeyi “önemli ve doğru” olarak nitelendirdi.

+49 – BERLİN

FOTO: Felix Kästle/dpa

HABERE YORUM KAT