Deprem uzmanı Ercan il il liste verdi

Deprem uzmanı Ercan il il liste verdi

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, il il liste vererek hangi şehirde deprem büyüklüğünün en fazla ne kadar olabileceğini açıkladı.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Türkiye’de büyük deprem beklenen illeri sıralayan Ercan, şu ifadeleri kullandı;

“Türkiye il sınırları kapsamında görebileceği en büyük deprem: Adana M7,1, Adıyaman M6,9, Afyon M6,9, Ağrı M7,5, Aksaray M6,5, Amasya M7,3, Ankara M6,6, Antalya M7,0(!),Ardahan M6,5, Artvin M6,5, Aydın M7,3(Öteki iller için yarın sürecek.). Ortalama yıkıcılık eşik değeri M6,5'dur)

Türkiye’de, her il sınırı kapsamında beklenen en büyük deprem: Bartın M6,7, Batman M<6,5, Bayburt M<6,5, Bilecik M<6,5, Bingöl M7,2, Bitlis M6,5, Bolu M7,5, Burdur M7,0,Bursa M7,1. Buradaki büyüklükler yalnız il başkentinde değil, tüm il kapsamındadır.<6,5 6,5’dan küçük demektir”

e1.jpg

e2.jpg

Ahmet Ercan verdiği listeyi burada durdurdu, çünkü sosyal medyada yanlış anlaşılıp panik yaratıldığını söyledi.

Ercan, dün sosyal medya hesabından Türkiye’nin depreme karşı en güvenli 21 ilini açıklamıştı. Prof. Ercan şu ifadeleri kullanmıştı;

“Yıkıcı deprem bakımından Türkiye'nin en güvenli önde gelen illeri: Kırklareli, Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Samsun, Giresun, Ordu, Trabzon, Rize, Artvin , Mardin, Siirt, Batman, Ş.Urfa, Mersin, Antalya, Konya, Karaman, Niğde, Nevşehir, Ankara.”

HABERE YORUM KAT