• BIST 100.237
 • Altın 280,080
 • Dolar 5,7344
 • Euro 6,3129
 • Berlin 10 °C
 • Frankfurt 8 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 5 °C
 • İstanbul 12 °C
 • İzmir 16 °C
 • Stockholm 8 °C

Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Kerry başbaşa görüştü (3)

Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Kerry başbaşa görüştü (3)
AFGANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI: NATO'NUN VARLIĞI İHTİYACA GÖRE ŞEKİLLENİRAntalya'da devam eden NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Afganistan...

AFGANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI: NATO'NUN VARLIĞI İHTİYACA GÖRE ŞEKİLLENİR
Antalya'da devam eden NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Afganistan Dışişleri Bakanı Selahuddin Rabbani, düzenlediği basın toplantısında, zirvede NATO'nun ülkesinde konuşlu Kararlı Destek Misyonu'nu ele aldıklarını, tartışmalar ve değerlendirmeler yürüttüklerini söyledi. Ayrıca 2016 sonrası için NATO ile ortaklığı görüştüklerini ve mali desteğin nasıl devam edeceğini ele aldıklarını aktaran Rabbani, “Bu konu önümüzdeki yıl yapılacak Varşova Zirvesi'nde tartışılacak" dedi.
Son 14 yıl içinde NATO ortakları ve üyelerinin gösterdiği özverinin Afganistan için çok önemli olduğunu dile getiren Rabbani, “Özellikle Afgan savunma ve güvenlik güçlerinin güçlendirilmesi anlamında, liderlik ve harekatların gerçekleştirilmesi bağlamında buradaki kuvvetlerimiz aktivitelerini ve harekatını artık kendi halkını bağımsız olarak savunabilecek hale gelmek durumundadır. Ortaya çıkan yeni güvenlik tehditleri ışığında uluslararası camianın Afgan ulusal güvenlik güçlerine nasıl yardımcı olacağını konuşmamız, tartışmamız gerekiyor" diye konuştu.
Toplantılarda sürekli ortaklığın da gündeme geldiğini aktaran Rabbani, görüşmelerin pozitif bir iklimde gerçekleştiğini belirterek, “Afgan hükümeti ve halkı adına askeri ve sivil destekler için bir kez müteşekkirim" dedi. Bakan Rabbani, NATO'nun Afganistan'da yardımı devam ettirme taahhütleriyle ilgili soruya ilişkin NATO'nun Afganistan'da varlığının bir sonraki aşamasının 'Genişletilmiş Sürekli Ortaklık' çerçevesinde olacağını söyledi. Bunun mevcut operasyonun tamamlanmasından sonra gündeme geleceğini aktaran Rabbani, “Yeni başlayan ortaklık daha uzun vadeli ve daha stratejik olacak. Ayrıca daha spesifik güvenlik konularına ve Afganistan'ın yeni çıkan ihtiyaçlarına daha çok odaklanacak" dedi. Ortaklık çerçevesini çok farklı, uzun vadeli stratejik konuların oluşturacağını aktaran Rabbani, Afganistan'ın savunma ve güvenlik kuvvetleri için kapasite oluşturmanın bu konulardan biri olduğunu dile getirdi.
Afgan Bakan Rabbani, DAEŞ'in hem Türkiye hem de Afganistan için tehdit olduğunun hatırlatılması üzerine, “Ortaya çıkan yeni tehditler bir dizi yeni konuyu gündeme getirecektir. Terörizmin ortaya koyacağı tehditlere karşı bölgesel işbirliği için, stratejik olarak böyle bir oluşum içinde yer almak için Afganistan bir hazırlık gösteriyor" dedi.
Rabbani, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Kararlı Destek Misyonu sonrası NATO'nun ülkesinde varlığının küçüleceğine ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine, “Geliştirilmiş Sürekli Ortaklık çerçevesi, bir ortaklık olarak ihtiyaç değerlendirmesi, analizi yapıldıktan sonra şekillenir" dedi. Bütün NATO üyesi ülkelerden Afganistan için yardımların devam edeceği taahhüdünü aldıklarını kaydeden Rabbani, “Bu taahhüt Afgan ulusal güvenlik güçlerinin kapasitesini geliştirmeye yönelik olacak. Buna inanıyoruz. NATO ülkelerinden Afganistan için verilmiş bir güvence bu. Afgan halkının yanında olacaklarını biliyoruz, Afgan ulusal güvenlik ve savunma kuvvetlerini güçlendireceklerini düşünüyoruz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI


 

[gallery ids="192778,192779"]
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05