• BIST 101.849
 • Altın 259,118
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235
 • Berlin 26 °C
 • Frankfurt 28 °C
 • Paris 28 °C
 • Ankara 27 °C
 • İstanbul 27 °C
 • İzmir 33 °C
 • Stockholm 18 °C

DAEŞ ve Şiddete Varan Aşırıcılıkla Mücadele Liderler Zirvesi

DAEŞ ve Şiddete Varan Aşırıcılıkla Mücadele Liderler Zirvesi
NEW YORK (AA) – ABD Başkanı Barack Obama, şiddete varan aşırıcılığın hiçbir dine özgü olmadığını belirterek, hiç kimsenin inancından dolayı...

NEW YORK (AA) – ABD Başkanı Barack Obama, şiddete varan aşırıcılığın hiçbir dine özgü olmadığını belirterek, hiç kimsenin inancından dolayı fişlenmemesi ve hedef gösterilmemesi gerektiğini söyledi.

BM Genel Kurulu Görüşmeleri kapsamında DAEŞ ve Şiddete Varan Aşırıcılıkla Mücadele Liderler Zirvesi’ne evsahipliği yapan Obama, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da yer aldığı zirvedeki konuşmasında terör örgütü DAEŞ’e yönelik yürütülen çok uluslu kampanyaya ilişkin bilgi verdi.

“Bugün burada DAEŞ’in zayıflatılıp ve nihayetinde yenilgiye uğratılması misyonu karşısında birleşen bir küresel hareket var” diyen Obama, örgütle mücadele kapsamında oluşturulan koalisyona Arap ortaklarının da yer aldığı yaklaşık 60 ulusun katıldığını hatırlattı.

Obama, Nijerya, Malezya ve Tunus’un da çok uluslu koalisyona katılan yeni ülkeler olduğunu bildirdi. Obama, “Yeni üç ülkenin, Nijerya, Tunus ve Malezya’nın koalisyona katılmasını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Irak’ta örgütün Musul, Ramadi ve Felluce’nin kontrolünü hala elinde bulundurduğu bilgisini veren Obama, ancak DAEŞ’in bu ülkede yerleşim yerlerinde elinde bulundurduğu alanların üçte birini kaybettiğinin altını çizdi.

 Suriye’nin yeni lidere ihtiyacı olduğunu yineleyen Obama, “Suriye’de DAEŞ’in yenilgiye uğratılması için yeni bir lidere ve terör gruplarına karşı mücadelede Suriye halkını birleştiren kapsayıcı bir hükümeti ihtiyaç var. Bu, karmaşık bir süreç olacak. Daha önce de söylediğim gibi, geçiş sürecinin başlatılmasını mümkün kılacak siyasi mekanizmanın oluşturulmasında Rusya ve İran’ın da aralarında bulunduğu tüm ülkelerle çalışmaya hazırız” diye konuştu.

DAEŞ’in yenilgiye uğratılmasının zaman alacağını en başından beri söylediklerini belirten Obama, “Bu basit bir görev değil” dedi.

Obama, bu uzun süreli kampanya sürecinde başarı ve gerilemenin birlikte yaşanabileceğine dikkati çekerek, ordularının ve istihbarat çalışmalarının tek başına bu işin üstesinden gelemeyeceğini vurguladı. Obama, bu çalışmaların siyasi çabalarla da desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Sahada mücadelenin yanında örgütün ideolojisiyle de baş edilmesi gerektiğine işaret eden Obama, “Bu konvansiyonel bir savaş değil. Bu sadece örgüt ağına yönelik değil aynı zamanda onların ideolojine karşı yürütülen uzun süreli bir kampanya” ifadesini kullandı. 

Obama, örgütün ideolojisinin de daha iyi fikirler üretilerek yenilebileceğini kaydetti.

Şiddet içeren aşırıcılığın hiçbir inanç tarafından desteklenmeyeceğine değinen Obama, “Şiddete varan aşırıcılık hiçbir dine özgü değildir. Hiç kimsenin inancından dolayı profilinin oluşturulmaması veya hedef gösterilmemesi gerekiyor” dedi.

DAEŞ’in masum Müslümanları da hedef aldığını anlatan Obama, bu noktada Müslüman toplumlardaki din adamı, alim gibi kişilerin örgüte karşı seslerini yükseltmesi için çabaladıklarını söyledi.

Obama, “DAEŞ, tarihteki teröristler ve tiranlar gibi, er geç kaybedecek. Çünkü o acı çekmek ve ölümden başka bir şey sunmuyor” dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05