Corona App‘i eylemcileri tespit etmek için mi kullanılacak? Evet!

Corona App‘i eylemcileri tespit etmek için mi kullanılacak? Evet!

Almanya’da mobil uygulama olan Corona App’i ile ülkedeki eylemcilerin tespit edilmesinin de amaçlandığı ortaya çıktı. Federal Basın Konferansı’nda gazeteci Florian Warweg’in sorusuna Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert net ve kısa yanıt verdi: Evet!

Basın konferansında, ABD basınında çıkan haberlere göre, Minnesota Eyaletindeki yetkililerin protestolara katılanları tespit etmek için Covid-19 app’inden yararlandıklarına işaret eden RT editörü Florian Warweg federal hükümetin de benzer bir uygulamayı planlayıp planlamadığını sordu. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Corona App’inden  protestocuların tanımlanması için de yararlanılıp yararlanılmayacağı sorusuna alışılmadık şekilde  kısa ve belirgin yanıt verdi ve “Evet” dedi. 

KİM KİMİNLE, NEREDE NE ZAMAN

ABD ve Avrupa'daki veri koruma uzmanları ve sivil kuruluşlar cep telefonları için hazırlanan corona uygulamalarının istismar edlİebileceği yönünde  uyarılarda bulunmuşlardı.

Veri koruma uzmanlarına göre, koronavirüs pandemisiyle mücadele için kullanıLan mobil uygulamalar ve diğer araçlar devletin milyonlarca vatandaştan kişisel veri elde etmesini sağlıyor.

VERİ KORUMA İHLALİNDE ALARM ZİLLLERİ

Buna göre kim, ne zaman ve nerede kiminle, kimin hangi vesileyle ve nereye gittiğini görüyorlar. Uzmanlar mobil uygulamanın pandemi bağlamında kullanılmasının hâlâ haklı görülebileceğini, ancak  sivil toplum protestolarına uygulandığında, veri koruma ihlalleri açısında alarm zillerinin çalması gereken bir araca dönüştüğüne işaret ediyorlar.

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT