Çöp kutularındaki gizli çipler ne anlama geliyor

Çöp kutularındaki gizli çipler ne anlama geliyor

Almanya’da çöp kutularının birçoğunda artık küçük çipler bulunuyor. Peki bu çipler ne anlama geliyor?

Almanya'da birçok çöp bidonunda artık küçük bir aktarıcı çip bulunuyor. Bu genellikle çöp kutularının kapağının alt tarafında yer alıyor. Çip, ev sakinlerinin atık üretimini takip etmeye yardımcı oluyor. Bu çipler bazı tüketiciler için avantaj sağlarken bazıları için dezavantaj oluşturabiliyor.

GİZLİ ÇİP NE İÇİN KULLANILIR

t-online.de'ye göre, aktarıcı çipler çöp kutusunu tanımlamaya yardımcı olabilecek bir kod içerir. Bu şekilde, her çöp kutusu ilgili mülke atanır ve ne sıklıkta boşaltılması gerektiği belirlenir.

Aslında çip, ücretlerin belirlenmesine de yardımcı olur. Amaç, atık maliyetlerini mümkün olduğunca adil bir şekilde dağıtmak. Dolayısıyla atık tasarrufu yapmaya çalışırsanız, aynı zamanda paradan da tasarruf edebilirsiniz. Atıkların ne kadar az toplanması gerekiyorsa, maliyetler de o kadar düşük olur.

Atıkları doğru şekilde ayırmak da önemlidir, aksi takdirde çöp toplayıcıları çöp kutusunu bir notla işaretleyebilir.

Bazı bölgelerde tüketicilerin maliyetlerini daha doğru hesaplamak için çöp kutularının ağırlığı da dikkate alınmaktadır.

Yeni düzenleme ile hükümet, tüketicilerin atıkları imha ederken hile yapmasını daha da zorlaştırdı. Örneğin daha önce adınıza sadece bir çöp kutusu kaydettirip birden fazla çöp atabiliyordunuz; aktarıcı çipler sayesinde bu artık mümkün değil.

Hükümet, tüketicileri atıklarını nasıl işledikleri konusunda biraz daha bilinçli olmaya teşvik ediyor.

ARTI49

FOTOĞRAF: Unsplash

HABERE YORUM KAT
1 Yorum