Çıplak uyumayı sevenlere kötü haber

Çıplak uyumayı sevenlere kötü haber

Birçok insan pijamalarının ya da geceliklerinin her harekette sıkışmasından ve sıkmasından hoşlanmaz. Peki çıplak uyumak sağlıklı mıdır? Uzmanlar ne diyor?

Yaz ya da kış fark etmeksizin çıplak uyumayı seven insanlar var. Ancak çıplak uyumanın riskleri de bulunuyor.

Bunun nedeni, rüya uykusu sırasında vücudun kendi ısı düzenleme sisteminin çalışmaması ve bunun da hipotermi riskini artırmasıdır. Uyku sırasında hipotermiyi önlemek için en azından yaz aylarında hafif pijamalar giymeli ve üzerinizi bir çarşafla örtmelisiniz.

BOL PİJAMALAR GİYİLMELİ

Kışın pijama giymeden yatmak istiyorsanız, sıcak bir battaniyenin altına sokulmalı ve muhtemelen ısıtmayı biraz daha açmalısınız. Ancak uzmanlar genellikle 18 ile 20 derece arasında daha düşük bir oda sıcaklığı ve bol pijamalar öneriyorlar.

Çıplak uyuyan insanlar hem kışın hem de yazın geceleri soğuk algınlığına yakalanma riskleri bulunuyor. İster hafif ister rahat ve sıcak tutan giysiler olsun, vücudu terleme ya da cereyan yoluyla soğumaktan koruyabilir ve soğuk algınlığını önleyebilir.

Saten, çıplak ten üzerinde hafif ve serin bir his verse de, kumaş çabuk terleyen kişiler için nevresim olarak uygun değil. Hava geçirmemesi, özellikle yaz sıcaklıklarında bir dezavantaj durumunda. Buna karşılık, yüzde 100 pamuktan yapılan nevresimler saten nevresimlere göre çok daha rahattır. Dokunulduğunda iyi bir his verir ve cildin nefes almasını sağlar.

ARTI49

HABERE YORUM KAT