Çifte ceza: Almanya 11 bin kişi hakkında sınır dışı kararı verdi

Çifte ceza: Almanya 11 bin kişi hakkında sınır dışı kararı verdi

2019 yılında Almanya’nın sınır dışı kararı verdiği kişilerin sayısı 11 bini geçti. Sınır dışı kararı verilen kişiler arasında Ukrayna, Arnavutluk ve Sırbistan vatandaşları başı çekiyor.

Neue Osnabrücker Zeitung’un haberine göre 2019 yılında toplam 11 bin 81 kişi hakkında sınırdışı kararı verildi. Alman hükümeti, bu verileri Sol Parti’nin soru önergesine verdiği yanıtta paylaştı. Almanya’da 2018 yılında sınır dışı edilen yabancı ülke vatandaşı sayısı ise 7 bin 408 olarak kayıtlara geçti. 

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Almanya’da en çok sınır dışı kararı veren eyalet 3 bin 540 kişi ile Baden-Württemberg oldu. Eyaleti 1762 sınır dışı kararı ile Kuzey Ren Vestfalya ve 1376 sınır dışı kararı ile Bavyera izledi. Haklarında en fazla sınır dışı kararı alınan kişiler ise Ukrayna (1252), Arnavutluk (1220) ve Sırbistan (828) vatandaşları oldu.

SOL PARTİ: “FECİ VE YANLIŞ”

Sürekli artış gösteren sınır dışı işlemlerini eleştiren Sol Parti iç politika sözcüsü Ulla Jelpke bu uygulamanın kaldırılmasını talep etti. Uygulamanın yıllardır hayatlarını Almanya’da sürdüren insanlara “çifte ceza” anlamına geldiğini belirten Jelpke, “İnsanlar sosyal çevrelerinden koparılıyor. Bu feci ve yanlış” dedi.

HANGİ ŞARTLARDA?

Alman vatandaşı olmayan kişiler hakkında alınan sınırdışı kararı, söz konusu kişilerin kamu güvenliği ve düzenini bozması ya da tehdit altına sokması durumunda alınıyor. Hakkında sınırdışı kararı verilen kişilerin Almanya’yı tekrar geri dönmemek üzere terk etmesi gerekiyor. Karara karşı gelenler polis gücü zoruyla sınırdışı edilebiliyor. Hükümet sınırdışı işlemi konusunda belirlenen yasal çerçeveyi 2015’te patlak veren mülteci krizi sonrasında daha da sertleştirdi.

AB VATANDAŞLARI IÇIN FARKLI YASAL UYGULAMA MEVCUT

Avrupa Birliği vatandaşlarında ise sınırdışı etme kararı daha farklı alınıyor. Almanya’da geniş kapsamlı serbest dolaşım hakkına sahip olan AB vatandaşlarının Alman yasalarına karşı gelmiş ya da cezai bir durum sonrası şartlı olarak salıverilmiş olması sınırdışı edilmek için yeterli olmuyor. Alman makam ve yetkili mercileri bu tip kararlarda daha farklı prosedürler uyguluyor.

Neue Osnabrücker Zeitung ayrıca Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan istatistiklere göre Almanya’da ikamet eden toplam 311 bin 811 kişi hakkında sınır dışı etme kararı bulunduğunu yazdı. Bunlardan 30 bini hâlâ ülkede bulunuyor.

+49 – STUTTGART

FOTO:  Priscilla Du Preez on Unsplash

HABERE YORUM KAT
1 Yorum