Çevrecilere bu kez beklemedikleri yerden eleştiri geldi: Cem Özdemir sert çıktı

Çevrecilere bu kez beklemedikleri yerden eleştiri geldi: Cem Özdemir sert çıktı

“Son Nesil” in Brandenburg Kapısı'nı boyayla lekelemesi üzerine bakan Cem Özdemir sosyal medya platformunda sert eleştirilerde bulundu.

İklim değişikliğine yönelik politikaları protesto etmek amacıyla sanat eserlerine zarar veren ve trafik blokajları yapan çevreci grup “Son Nesil”, geçtiğimiz haftalarda Brandenburg Kapısı ve Dünya Saatini turuncu boyayla lekelemesinin ardından, tartışmalı grup 16 Kasım'da yine Berlin'in simge yapılarına saldırdı.

Federal Tarım Bakanı ve Stuttgart Federal Meclis Üyesi Cem Özdemir, sosyal medya platformu X’te net eleştirilerde bulundu.

RENK SALDIRISININ ARDINDAN: “İNANILMAZ”

Özdemir düzenlenen renk saldırısının ardından “Son Nesil” e oldukça öfkelendi. Cem Özdemir, sosyal medya platformunda konuyla ilgili, “Brandenburg Kapısı son boya saldırısından özenle temizlenirken, Son Nesil kapıyı yeniden kirletiyor. Sanki iklim korumaya zaten yeterince zarar vermemişler gibi. İnanılır gibi değil” yazdı.

Brandenburg Kapısı ve Dünya Saatine yapılan önceki boya saldırılarından sonra boya parçacıklarının yüksek basınçlı temizleyicilerle temizlenmesi gerekmiş ve bu da büyük miktarda su gerektirmişti. İklim aktivistleri X'teki yeni eylemlerini, hükümetin "tereddütlerinin" sayısız insanın hayatına mal olduğunu iddia ederek gerekçelendirdiler ve "Renklerle Brandenburg Kapısı'ndayız" diye yazdılar.

Son Nesil aktivistleri geçtiğimiz haftalarda Baden-Württemberg eyaletindeki binaları da protesto amacıyla turuncu boyayla boyadı. Bunlar arasında Tübingen ve Heidelberg üniversiteleri de bulunuyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT