Çevreciler memnun: Salgın havai fişek yasağını mı getiriyor?

Çevreciler memnun: Salgın havai fişek yasağını mı getiriyor?

Çevrecilerin havai fişeğin yasaklanması arzusu korona sayesinde gerçek oluyor. Salgın dolayısıyla hastanelere yüklenme olabileceği için SPD Sağlık Politikaları Uzmanı Karl Lauterbach havai fişeklerin ülke çapında yasaklanması çağrısında bulundu.

Yılbaşına sadece altı hafta kaldı. Korona yılı 2020’nin sona ermesi için duyulan özlem ise çok büyük. Daha iyi günler beklentisi içinde olan Almanlar anlaşılan yılbaşı gecesini kutlayamadan geçirmek zorunda kalacaklar. Sadece büyük etkinlikler iptal edilmiyor, havai fişekli kutlamalara da yasak getirilmesi söz konusu.

Hastanelere aşırı yüklenmenin önüne geçmek için havai fişeklerden kaynaklanan yanıklar ve hatta daha ciddi yaralanmalar yüzünden  hastanelere ek  bir baskı oluşturulmaması gerektiğini bildiren Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Sağlık Politikaları Uzmanı Karl Lauterbach  havai fişeklerin ülke çapında yasaklanmasını istedi. 

“2022’DE KADEH KALDIRALIM”

Hollanda’da ise hükümet, ülke çapında havai fişek yasağını çoktan kabul etti. Havai fişekler ve roketler satın alınamıyor veya patlatılamıyor. Geçen yıl, havai fişekle yaralanan yaklaşık  bin 300 kişi komşu ülkedeki hastanelerde tedavi edildi. Fikir, Almanya’da da giderek daha fazla taraftar buluyor. SPD’li siyasetçi Karl Lauterbach, Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada  “2021’in başlangıcını değil, 2022’nin başlangıcını kutlamalıyız. Ancak o zaman pandemiye karşı zafer kazanmaya kadeh kaldırabiliriz” dedi.

BELEDİYELERDEN YASAĞA YEŞİL IŞIK

 Öte yandan bazı Alman şehirleri ve belediyeleri zaten bir yasağı düşünüyor. Havai fişeklerin katı bir şekilde yasaklanması ise Köln’de tartışılıyor. Berlin’de de yasak dillendiriliyor. 

Birlik’90 / Yeşiller Meclis Grubu Başkanı Antje Kapek, Hollanda modeline göre yasak çağrısında bulunuyor. Polis sendikasından Tagesspiegel gazetesine yapılan açıklamada ise genel bir yasağın kontrol edilemeyeceğine dikkat çekildi. 

Buna karşılık Schleswig-Holstein eyaletinde Güney Schleswig Seçmenler Birliği’nin (SSW) parlamento grubu, belediyeleri Hollanda örneğini izlemeye çağırdı. 

Havai fişek patlatılması sadece  salgından dolayı eleştirilmiyor. Havai fişeklerden ve roketlerden kaynaklanan yüksek seviyedeki partikül madde nedeniyle, yasaklama çağrıları birkaç yıldır yükseliyor. Alman Çevre Yardımı DUH da yasak istiyor. 

+49 – BERLİN

FOTO:  Chris Gilbert on Unsplash

HABERE YORUM KAT