Cebinizdeki 1 sent binlerce Euro değerinde olabilir... 100 adeti hala tedavülde!

Cebinizdeki 1 sent binlerce Euro değerinde olabilir... 100 adeti hala tedavülde!

Eğer şanslıysanız, cüzdanınızdaki 1 sentlik madeni paradan binlerce Euro para kazanabilirsiniz. Zira 2 sentlik madeni paralarda olması gereken "Mole Antonelliana", hatalı basım sonucu 1 sentlerde yer aldı. Hala 100 adet hatalı madeni para tedavülde...

Birçok insan için cüzdanlarındaki bakır paralar muhtemelen oldukça can sıkıcıdır. Kasada doğru renkte ödeme yapmazsanız, siz onlara daha yakından bakmadan uzun bir süre cüzdanınızda kalabilirler. Ancak bakır renkli madeni paralara daha yakından bakmaya değer olabilir. Çünkü öyle kuruşlar vardır ki, sayısal değerlerinin gösterdiğinden çok daha değerlidir.

6.600 Euro'ya kadar değeri olduğu tahmin edilen 1 sentlik madeni paralar bulunuyor. Bunu 1 sentlik madeni paranın arka yüzündeki bir ayrıntı ortaya koyuyor.

HATALI BASIM SONUCU...

İtalya'nın Torino kentindeki Mole Antonelliana bu sikkeler üzerinde tasvir edilmişti, ancak aslında oraya ait değildi. Bunun nedeni, Apulia'daki Castel del Monte'nin normalde İtalya'dan gelen normal 1 sentlik madeni paraların üzerine damgalanmış olmasıydı.

Torino'nun simgesi, köşk benzeri bir yapıya ve sivri bir kuleye sahip yüksek bir binadır. Aslında sadece 2 sentlik madeni paralarda yer alması gerekiyordu, ancak bir basım hatası sonucu bazı 1 sentlik madeni paralarda "Mole Antonelliana" yer aldı. Bu hatalı sikkelerden biri İtalya'daki bir satışta tam 6,600 Euro'ya açık arttırmaya çıkarıldı. Başlangıç teklifi ise 2,500 Euro idi.

100 ADETİ TEDAVÜLDE!

Hatalı üretim daha sonra durduruldu. Uzmanlar yaklaşık 100 adet madeni paranın halen tedavülde olduğunu tahmin ediyor. Ancak bu rakamın doğrulanması pek mümkün değil.

Ancak bu durum Almanya'daki tüketiciler için iyimserlik sebebi olabilir, zira şimdiye kadar bu özel 1 sentlik madeni paralardan sadece 12 tane bulunduğu söyleniyor. Dolayısıyla kumbaralara hızlıca bir göz atmak kötü bir fikir olmayabilir.

Değerli bir sikke bulduysanız, "Deutscher Münzenfachhandel e. V." veya "Deutscher Münzenhändler e. V." kurumlarına değer biçtirebilirsiniz. Bu kişiler kendi alanlarında uzmandır ve değer konusunda ciddi bir değerlendirme yapabilirler. Sanayi ve Ticaret Odası'ndan uzmanlar da olası irtibat kişileridir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
6 Yorum