Almanya'da cebinizdeki bozuk paranın değeri gerçekte binlerce Euro olabilir... 11 Euro'luk madeni para geliyor...

Almanya'da cebinizdeki bozuk paranın değeri gerçekte binlerce Euro olabilir... 11 Euro'luk madeni para geliyor...

Almanya düzenli olarak çok daha yüksek değerlerde Euro madeni paraları basıyor. Basılan özel madeni paraların bir listesi de bulunuyor. Söz konusu paraların değeri, olduğundan çok daha değerli olabiliyor. Şimdi de 11 Euro'luk madeni para yolda...

Almanya'da dolaşımda normalden daha yüksek değerli madeni paralar bulunuyor.

Bazıları bunları hiç görmemiş olabilir, bazıları ise uzun zamandır biliyor. Alışılagelmiş 1 Cent'ten 2 Euro'ya kadar olan Euro madeni paraların yanı sıra başka madeni paralar da var. Federal Almanya Cumhuriyeti düzenli olarak çok daha yüksek değerlerde Euro madeni paraları basıyor.

Peki, dolaşımda hangi madeni paralar var?

LİSTESİ VAR...

Madeni paralarla ilgilenen herkes Maliye Bakanlığı'nda basılan özel madeni paraların bir listesini bulabilir. Bunlar, 200 Euro'ya kadar değerlere sahip koleksiyoncu paraları olarak adlandırılıyor.

Aşağıdaki değerlere sahip madeni paralar şu anda dolaşımda bulunuyor:

*5 Euro madeni paralar
*10 Euro madeni paralar
*20 Euro madeni paralar
*25 Euro madeni paralar
*50 Euro madeni para
*100 Euro madeni paralar
*200 Euro'luk bir madeni para

MAĞAZALARDA GEÇERLİ

Ancak koleksiyoner olmayanların bir şeyi bilmeleri gerekiyor: Tüketiciler bu madeni paraları normal şekilde mağazalarda ödeme yapmak için kullanabiliyorlar. Alman Madeni Para Kanunu'na göre bu paralar Almanya'da geçerli ödeme araçlarıdır.

Ancak, belirtilen ödeme değeri 200 Euro'yu geçemez. Mağazalar ayrıca koleksiyoncu paralarını kabul etmediklerini ve ödeme işlemi sırasında bunları reddedeceklerini önceden belirtebilirler de...

NEDENİ NE?

Peki, neden daha yüksek değerli madeni paralar basılıyor? Nakitsiz ödemeye yönelik eğilim gelişmeye devam etse de madeni paralar günlük yaşamda hala önemli bir rol oynamaktadır. Normal tedavüldeki madeni paralara ek olarak, Maliye Bakanlığı her yıl önemli tarihi olaylara ve kişiliklere adanmış özel koleksiyon paraları çıkarıyor.

Örnekler arasında; 2002 tarihli "Parasal Birliğe Geçiş - Euro'nun Tanıtımı" 200 Euro'luk madeni para veya "2006 Futbol Dünya Kupası" için 100 Euro'luk madeni para sayılabilir.

Daha düşük kupürlü 10 ila 50 Euro'luk koleksiyon paraları arasında tanınmış kişilerin doğum günleri ya da "Kadınların oy hakkının 100. yılı" gibi yıl dönümleri anısına basılan paralar yer alıyor.

DEĞERİ DAHA FAZLA OLABİLİR

Duruma göre, bozuk Euro madeni paranın değeri belirtilenden çok daha fazla da olabiliyor.

Böyle bir madeni paraya rastlayan herkes şanslıdır. Çünkü bu paralar sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda normal tedavüldeki paralardan daha yüksek bir değere sahiptir. Satıcılar genellikle bu bozuk paralar için para üzerinde gösterilen sayısal değerden çok daha fazlasını ödüyorlar. Ayrıca cüzdanınızda eski "Deutsche Mark" paraları da bulunuyorsa, bunların bazılarının değeri 750 Euro'ya kadar çıkabiliyor...

Euro'nun tanıtımı için basılan 200 Euro'luk madeni para, yaklaşık 3.100 Euro'dan işlem görüyor. 2006 Futbol Dünya Kupası madeni parası ise yaklaşık 1.200 Euro'dan işlem görüyor. 5 ila 20 Euro'luk madeni paraların değeri de daha az sayıda parça olması nedeniyle önemli ölçüde artabilir. Şimdiye kadarki en pahalı 2 Euro'luk madeni para tam 3.200 Euro değerinde bulunuyor.

Bu yıl vatandaşlar yine çok sayıda yeni koleksiyon parası bekleyebilirler. Futbolseverler özellikle Almanya'daki Avrupa Şampiyonası için basılacak ilk ve tek 11 Euro'luk madeni parayla ilgilenebilirler.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum