"Cami tehditleri" Avrupa'ya yayılıyor

"Cami tehditleri" Avrupa'ya yayılıyor

Fransa'da 2 camiye, geçen hafta 16 yaşındaki bir gencin bıçaklanarak öldürülmesiyle bağlantılı tehdit mesajları gönderildi. Durum Almanya'da da son günlerde camilere yapılan tehditleri hatırlattı...

Fransa'nın Drome vilayetinde Thomas isimli gencin geçen hafta aldığı bıçak darbesi sonucu yaşamını yitirmesinin ardından 2 cami tehdit mesajları aldı.

Fransız avukat Nabil Boudi'nin X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamaya göre, Drome'a bağlı Valence kentindeki bir camiye Hz. Muhammed'e hakaret içeren bir karikatürün de yer aldığı tehdit mesajı gönderildi.

Karikatürün altına "İyi bir Müslüman, ölü bir Müslüman. Thomas için adalet" yazıldığı görüldü.

Öte yandan ülkenin kuzeyindeki Cherbourg-en-Cotentin kentindeki bir caminin duvarına "Araplara ölüm" ve "Thomas için adalet" yazıldı.

NE OLMUŞTU

Crepol köyü sakinleri 18 Kasım gecesi kış balosu için belediye binasında toplanmış, balo salonunda bilinmeyen nedenle çıkan kavgada 16 yaşındaki Thomas bıçaklanarak öldürülürken 18 kişi yaralanmıştı.

Yetkililer, 400'den fazla kişinin bulunduğu salonu basan ve daha sonra birçok kişiyi yaralayan saldırganların siyasi ya da dini bir motivasyonla hareket etmediğini düşündüklerini belirtmişti.

Valence Savcılığı olaya ilişkin soruşturma başlatmıştı.

21 Kasım'da olayla bağlantılı 9 şüpheli "cinayet" ve "toplu halde cinayete teşebbüs" suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Valence Savcılığı, gözaltına alınanlar arasında 20 yaşındaki bir Fransız'ın, Thomas'ın ölümünde ana şüpheli olduğunu bildirmişti.

ALMANYA'DA CAMİ TEDİTLERİ ARTIYOR

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın başkenti Berlin'de camilere ırkçı ve Müslümanların kutsallarına hakaret içeren zarflar gönderilmişti.

HABERE YORUM KAT