Berlin'deki camilere gönderilen "gizemli zarflar"  vatandaşları korkuttu

Berlin'deki camilere gönderilen "gizemli zarflar" vatandaşları korkuttu

Almanya’nın başkenti Berlin'de camilere ırkçı ve Müslümanların kutsallarına hakaret içeren zarflar gönderildi.

Berlin'de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı üç camiye yönelik ırkçı saldırılar gerçekleşti. DİTİB Berlin Eyalet Birliği Başkanı Yakup Ayar, Reinickendorf ilçesinde bulunan Koca Sinan Camisi'ne geçen gün, bugün ise Charlottenburg semtindeki Osman Gazi Camisi'ne ve Neukölln ilçesindeki Muradiye Camisi'ne ırkçı ve Müslümanları hedef alan zarfların gönderildiğini açıkladı.

IRKÇI İFADELER VE DOMUZ YAĞI

Zarflarda yer alan içerikler arasında ırkçı ifadeler, Müslümanların kutsallarına yönelik hakaretler ve hatta yakılmış Kuran-ı Kerim sayfaları ile domuz yağı bulunduğu belirtildi. Ayar, dernek yetkililerinin olayı polise bildirdiğini ve ayrıca ilçe ile eyalet yetkililerine bilgi verdiklerini ifade etti.

Ayar, daha önce de Şehitlik Camisi'ne yönelik ırkçı bir saldırı gerçekleştiğini hatırlatarak, "Biz Müslümanlar olarak bu saldırılardan endişe duyuyoruz. Kadınlarımız, çocuklarımız, gençlerimiz kaygı ve korku içinde." dedi.

Almanya'da 5 milyonun üzerinde Müslüman'ın yaşadığını vurgulayan Ayar, "Yetkililerden Müslümanlara ve ibadethanelere sahip çıkmalarını talep ediyoruz. Bu olayların bir an önce aydınlatılmasını bekliyoruz." şeklinde konuştu. İbadethanelerin hedef haline gelmesinin üzücü olduğunu belirten Ayar, yetkililere toplumun bölünmesine, parçalanmasına ve Müslümanların ötekileştirilmesine karşı durma çağrısında bulundu. Ayrıca, "Camilerimizin ırkçı saldırılara maruz kalması bizi üzüyor ve endişelendiriyor. Yetkilileri, açık bir şekilde dayanışma göstermeye çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT