• BIST 120.326
 • Altın 301,417
 • Dolar 5,9446
 • Euro 6,5435
 • Berlin 9 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 7 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 9 °C
 • İzmir 14 °C
 • Stockholm 5 °C

Bursa Şehir Hastanesinin temel atma töreni (2)

Bursa Şehir Hastanesinin temel atma töreni (2)
BURSA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, eski Türkiye'nin sahiplerinin ağustos böcekleri gibi öttüğünü belirterek, "Bir tarafta ağustos...

BURSA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, eski Türkiye'nin sahiplerinin ağustos böcekleri gibi öttüğünü belirterek, "Bir tarafta ağustos böceği gibi ötenler, bir tarafta da bal arısı gibi kovanı balla dolduran ve millete hizmet sunan siyasi anlayış var" dedi.

Müezzinoğlu, Bursa Şehir Hastanesinin merkez Nilüfer ilçesindeki temel atma töreninde, AK Parti hükümetleri olarak görevde bulundukları sürede ulaşım, sağlık ve eğitim gibi birçok alanda başarılı hizmetlere imza attıklarını, bunun arkasındaki gücün de milli irade olduğunu söyledi. 

Milli iradeye geçmişte zaman zaman bazı kesimler adına başarılı, millet adına utanç duyulacak darbeler, müdahaleler yapıldığını vurgulayan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"AK Parti döneminde de bu anlamda tuzaklar kuruldu, bazı tezgahlar işletilmeye çalışıldı ama Allah'a şükürler olsun ki başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere AK Parti siyasi misyonu, AK Parti kadroları, milli iradeye yapılan veya yapılmak istenen müdahaleler karşısında dik durdu ve milletin hakkını millete teslim etmenin dışında veya milletin karşısında millete teslim olmanın dışında hiç kimseye, hiçbir güç odağına teslim olmamanın başarısını gösterdi. Bu başarıdır ki hizmet başarılarını getirdi. Bu duruştur ki bugün arkamızda bu çil çil eserleri yapmamızı bizlere sağladı." 

Müezzinoğlu, 78 milyon ülke insanının sağlık alanında dünyanın gelişmiş ülkelerindeki insanların aldığı çok daha dinamik, çok daha kolay ulaşılabilen ve standardı yüksek hizmetlere kavuştuğunu dile getirerek, bundan sonraki süreçte de bu alanda dünyayla yarışta önde olmayı arzuladıklarını anlattı. 

Sağlık Bakanlığı olarak 36 bin yatak kapasiteli 226 hastanenin inşaatına devam ettiklerini, bir kısmını bitirerek hizmete açmaya başladıklarını aktaran Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir kısmı yıl sonuna kadar hizmete açılacak noktaya gelecek, bir kısımını da 2017'de bu milletin hizmetine sunacağız. Sağlık Bakanlığı olarak yıl sonuna kadar yaklaşık 12 bin yatak kapasiteli yeni hastanelerimizin projelerinin de ihale süreçlerini başlattık. İnanıyorum ki yıl sonuna kadar da ilave 43 kamu hastanesinin ilçelerde, illerde ihalelerini yapacak ve toplam 47-48 bin yatak kapasiteli kamu hastanelerini önümüzdeki 2-3 yıl içinde bu milletin hizmetine sunmuş olacağız. 

Diğer taraftan, bu ülkenin sağlık hizmeti vizyonuna önemli katkı sağlayacak, sağlık turizminde Türkiye'yi yakın coğrafyasının, bölgenin, sağlık turizmi merkezi yapacak yaklaşık 26 bin yatak kapasiteli 16 şehir hastanemizin ihaleleri tamamlandı. Bir kısımının inşaatları hızla devam ediyor, bir kısımının da bugün burada olduğu gibi temeli atılıyor."

- "Önümüze taşlar döşüyorlar, tuzaklar kuruyorlar" 

Müezzinoğlu, Bursa'da olduğu gibi bazı şehir hastaneleri projelerinde "istemezükçüler"in sıkıntılarını yaşadıklarını vurguladı.

"İstemiyoruz. Bu ülkeye, bu millete bu hizmetler fazla. Bu millet bu hizmetleri bu kadar hak etmiyor" diyenler olduğuna dikkati çeken Müezzinoğlu, milleti hizmete layık görmeyenlerin Anayasa Mahkemesine gittiklerini anımsattı.

Yürütmeyi durdurma istemiyle Danıştaya gidildiğini aktaran Müezzinoğlu, şunları belirtti:

"Ne yazık ki bu anlamda bugün esasında önümüze 'istemezükçüler' çıkmamış olsaydı, milleti merkeze alan, 'bu millet hizmetin en iyisine layık, bu millete sağlık alanında eskiden çektirdiğimiz zulümlerden, eziyetten utanıyoruz, daha iyisini, daha güzelini yapanların yanında olmalıyız' deselerdi, bugün temel atma merasiminde değil, Bursa Şehir Hastanesinin hizmete açılışında bir arada olacaktık. Ne yazık ki bu 'istemezükçüler' önümüze taşlar döşüyorlar, tuzaklar kuruyorlar ama inadımız inattır. Bu millete hizmet bizim için onurdur, şereftir, bu milletin de hakkıdır.

Dolasıyla onlar ne yaparlarsa yapsınlar, hangi engeli çıkarırsa çıkarsınlar, millete hizmetten başka derdi olmayan, milleti muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki o hedefe taşıma derdinde olan bu siyasi anlayış, bütün engelleri aşacak ve hizmetleri milletimize sunacak. Bu anlamda Bursa'mızın merkezinde bir gecikmemiz var. Bu gecikmeyi inşallah süratle kapatacağız." 

Türkiye'nin  yarınlarının bugünden daha güzel olması ve millete en iyi hizmeti sunabilmek için "gece-gündüz" demeden çalıştıklarını ifade eden Müezzinoğlu, geçmişte yaşanan sıkıntıların giderildiğini anlattı. 

Müezzinoğlu, 12-13 yıl önce acil hastalar için ambulans arandığında 3 ihtimal bulunduğuna dikkati çekerek, "Ambulansımız yok, ambulansımız var ama içinde yeterli donanımı veya hizmet edecek yardımcı sağlık elemanımız yok, ambulansımız var ama mazotunu doldurursan hastanızı alabiliriz" yanıtıyla karşılandığını söyledi.

"O eski Türkiye'nin sahipleri, bugün yine ağustos böceği gibi çıkmışlar, 'cır cır cır' ötüyorlar" diyen Müezzinoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Mevlana'nın güzel bir sözü var: 'Avlanmak için kuşlara atılan yem, cömertlikten değildir.' Bunlar şimdi av zamanı milleti kendileri gibi kuş beyinli zannediyor. Esasında bu milleti kuş beyinli zannedenler, milletten inşallah 7 Haziran akşamı hak ettikleri dersleri alacaklardır. Şimdi onlara soruyorum: 'Bugün bulamadığımız veya bulduğumuzda 'mazotunu doldur da bu hizmeti verelim' dediğiniz ambulanslar devri kapandı mı? Ambulanslarımız her tarafta vızır vızır acil hastalarımıza koşuyor mu? Ambulans helikopter, uçaklarımız var mı? Ola ki kazayla gelseler, ambulanslarımıza mazot doldurabilirler mi? 

Bir tarafta Aaustos böceği gibi ötenler, bir tarafta bal arısı gibi kovanı balla dolduran ve millete hizmet sunan siyasi anlayış var. İnanıyorum ki bu siyasi anlayış, milletin desteğiyle, milli iradenin sahiplenmesiyle, güçlü bir siyasi istikrar, ekonomik istikrarı, ekonomik istikrar da daha çok yatırım, daha çok gelişme, geleceğe daha çok umutla ve güvenle bakmayı getirecektir. Ay yıldızlı bayrağımız dünyanın her köşesinde çok daha güçlü dalgalanacaktır."

Müezzinoğlu, artık Kazakistan'da kaza yapan tır şoförü, "Ülkemde tedavi olmak istiyorum" diye bakanlığı aradığında ambulans uçağın hemen gidip yaralıyı ülkesine getirdiğini söyledi.

Sağlık alanında geldikleri, yakaladıkları başarıların ardından "ambulansa mazot doldurursan" diyen dönemin sona erdiğine işaret eden Müezzinoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Daha dün İsviçre Bern'de rahatsız olan, tedavisini Türkiye'de olmak isteyen Yozgatlı vatandaşımız 'normal şartlarda gelmek için imkanlarım elvermiyor' dedi ve İsviçre'den, Bern'den hastamız alındı ve dün ailesinin yanına, şifa yuvası hastanesine, Yozgat'a getirildi. Büyük ülke, milli duruş, vatandaşının yanında olan anlayış bu. Bu anlayışın sahipleri milletimizdir. Biz, insanımızı yaşatmak , yüceltmek, yarınlara umutla ve güvenle bakmasını sağlamak için 'gece-gündüz' demeden çalışıyoruz. Daha güzel günler için de birbirimize daha çok sahip çıkalım. 'Birlikten güç doğar' anlayışına sahip çıkalım.

Birbirimizi daha çok sevelim. Ayrıştıran, çatıştıran, iftira atan, 'böl-parçala-yık' anlayışına fırsat vermeyelim."

Müezzinoğlu, törene katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a bugüne kadar hem ülkeye hem de Bursa'ya verdiği hizmetler için teşekkürlerini sundu. 

Arınç ve Müezzinoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile butona basarak, hastanenin temeline ilk harcı attı.

(Bitti)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05