Burka yasağına kar maskeli tepki

Burka yasağına kar maskeli tepki

Hollanda'da onaylanan burka yasağına tepki göstermek amacıyla bir akademisyen, diploma töreninde kar maskesi taktı.

ROTTERDAM - Rotterdam Üniversitesinde yönetim ve inovasyon yüksek lisans eğitimini tamamlayan 60 yaşındaki Hollandalı akademisyen, geçen haftaki mezuniyet töreninde diplomasını alırken kar maskesi taktı.

Burka yasağına kar maskeli tepki

Farklı üniversitelerde ders veren Erwin Sengers, diploma töreninde yaptığı eylemin ülkede onaylanan burka yasağına tepki olduğunu ve bunu yüzü gizleyen bir giysinin kişinin kimliğini değiştirmediğini göstermek için yaptığını söyledi.

ekran-resmi-2018-12-06-16.56.18.png

Fotoğraf: Twitter

"Hiçbir yasak onu ondan vazgeçiremez"

Bir inanca sahip olma hakkının hiçbir sınırı olmadığını belirten Sengers, "Eğer bir kişi belirli bir yaşam tarzı seçtiyse hiçbir yasak onu ondan vazgeçiremez." dedi.

"Burka yasağıyla güven sağlayamazsınız"

Sengers, burka tartışmasında, kişinin kimliğine bakılması ve yargılarken dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Kutuplaşmış bir toplumdaki kişiler diğerinin farkında olmadan zıt görüşlerle yan yana yaşarlar. Etkileşime yanaşılmadığı takdirde ise başörtülü olsun veya olmasın diğerini her türlü tanıma şekli eksik kalır. Yargılama şeklimizde, insanların davranışına göre hareket etmemiz gerekir. Tek taraflı bir yasak, iki tarafın arasında bağ kurmak yerine uzaklaştırır. Burka yasağıyla toplumsal değişim ve zorluklara yönelik korkuya karşı güven sağlayamazsınız."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum