Bugün ve yarın Almanya'yı şiddetli yağış ve fırtına bekliyor

Bugün ve yarın Almanya'yı şiddetli yağış ve fırtına bekliyor

Şiddetli fırtınalar bu sabah Osnabrück bölgesini vurdu. Münster ve Essen çevresinde de hissedildi.

Bugün Almanya'da tropikal hava sona eriyor. Yerini ise sağanak yağış ve gök gürültüsüne bırakıyor. Bugün sabah saatlerinde Almanya'nın kuzeyinde ve NRW'nin bazı bölgelerinde yılın bu zamanı için şaşırtıcı derecede güçlü gök gürültülü fırtınalar vardı.

Sağanak yağış ve gök gürültüsü öğleden sonra ve akşam saatlerinde Kuzey Ren Vestfalya, Rheinland-Pfalz, Saarland ve Baden-Württemberg'i vuracak.

Gök gürültülü fırtınalar muhtemelen güney Aşağı Saksonya ve Kuzey Ren-Vestfalya'da en güçlü olacak. Berlin ve Brandenburg'da da öğleden sonra ve akşam saatlerinde şiddetli sağanak ve gök gürültülü fırtına bekleniyor.

Öğleden sonra geç saatlerden itibaren Hessen'in şiddetli gök gürültülü fırtınalara hazırlıklı olması gerekecek. Alman Hava Durumu Servisi'ne (DWD) göre, önce yerel olarak şimşek ve gök gürültüsü olacak, daha sonra akşamdan Çarşamba sabahına kadar daha yaygın olacak. Kısa süre içinde metrekareye 25 litre şiddetli yağmur, dolu ve fırtınamsı rüzgarlar görülebilir.

Özellikle kuzeyde ve merkezde gök gürültülü fırtınalar meydana gelebilir - kısa sürede 40 litreye kadar veya birkaç saat içinde 60 litreye kadar yağmur yağabilir. Daha büyük dolu taneleri ve saatte 100 kilometreye varan şiddetli rüzgarlar da görülmesi mümkün. DWD, yerel olarak, birkaç saat içinde metrekare başına 60 ila 90 litre arasında değişen miktarlarda aşırı şiddetli yağmurun bile göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Çarşamba günü yağmur Alplere doğru ilerleyecek. Ve sıcaklıklarda 15 ila 20 dereceye kadar önemli bir düşüş yaşanacak.

HABERE YORUM KAT