Bu da “korona ikramiyesi”: 300 avro çocuk parası hesaplara gönderiliyor

Bu da “korona ikramiyesi”: 300 avro çocuk parası hesaplara gönderiliyor

 Korona krizini aşmak üzere pazartesi günü Almanya’daki 18 milyon çocuk için bir kereye mahsus 300 avro çocuk ikramiyesi ödenecek. Ödeme eylülde 200 avro ve ekimde ise 100 avro olmak üzere iki taksitle gerçekleşecek. Eleştiriler var.

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasındaki koalisyon hükümeti,  korona krizinin ekonomideki ağır sonuçlarını hafifletmek için kararlaştırdığı teşvik paketinin bir parçasını devreye soktu. Çocuk parası, 7 Eylül'den itibaren, Aile Kasaları (Familienkasse) tarafından  ödenecek.  Eylül ayında 200 avro, ekim ayında ise 100 avro ödenecek. 

BAŞVURU YAPILMASI GEREKMİYOR

Çocuk ikramiyesi için başvuru yapılması gerekmiyor, otomatik olarak ödeniyor. Ancak yine de bir önkoşul mevcut: Bu çocuk ikramiyesinden yararlanabilmek için ebeveynlerin bir çocuk için 2020 yılında en az bir ay boyunca çocuk parası almış olması gerekiyor. Çocuk ikramiyesi, çocuk parası ile birlikte değil, ayrı bir ödeme olarak hesaba yatırılıyor. 

SON HANESİ SIFIRLA BİTENLERE ÖNCELİK

Ödemenin ne zaman yapılacağı ise “çocuk parası numarasının“ son hanesine bağlı. Son hanesinde sıfır rakamı bulunanlara ödemelerde birinci sırada yer alıyor. Çocuk eğer aralık ayında dünyaya gelecek ise, anne ve baba bu durumda da çocuk ikramiyesinden yararlanabilecek. 

Bununla birlikte öğrenimini tamamladığı için eylül ayından itibaren çocuk parasından yararlanamayan ailelere de, eğer çocuk eğitimini temmuz ayında tamamladıysa, bir ödeme yapılacak.

Diğer taraftan eylül ayında çocuk parası alma hakkı bulunmayıp gelecek aylarda çocuk parası hakkı kazanan ebeveynlere de çocuk ikramiyesi ödenecek. 

ÇOCUK İKRAMİYESİYLE NE YAPACAKLAR?

Alman Ekonomi Enstitüsü’nün (IW) bir anketine göre alıcıların yüzde 61'i ikramiyenin bir kısmını veya tamamını harcamak istiyor. Katılımcıların yüzde 24'ü çocuk ikramiyesini tam olarak harcayacaklarını bildiriyor. Yüzde 37'si bunu kısmen yapmak istediğini belirtiyor.  Ankete katılanların yüzde 39’u ise çocuk ikramiyesini biriktireceklerini bildiriyor. 

ÜST GELİR GRUBU VERGİ DENKLEŞTİRMEDE AVANTAJLI

Üst gelir grubundakilerin yüzde 45'i parayı harcamak için bir  plan yapmadıklarını söylüyor. Ancak, yıllık geliri 85 bin 900 avronun üzerinde olan ailelere ödenecek para, gelir vergisi beyanı sırasında denkleştirilecek, böylelikle yüksek gelirli aileler dolaylı olarak bu parayı geri ödemiş olacak.

NAFAKA ÖDEYEN TARAF İKRAMİYENİN YARISINDA HAK SAHİBİ

Çocuk ikramiyesi, Hartz IV gibi sosyal yardım veya nafaka alanlara yatırılacak. Çocuklarını yalnız yetiştiren ve nafaka alan ebeveynlerde ise durum şöyle: Nafaka ödeyen taraf çocuk ikramiyesinin yarısından yararlanabilecek. Çocuklarını Yalnız Yetiştiren Ebeveynler Birliği bu uygulamayı eleştirerek çocuğun hayatının merkezini oluşturan ebeveyn tarafına ikramiyenin tamamının ödenmesi gerektiğini bildirdi. 

BİR KERELİK ÖDEME YETERSİZ

Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü'nden aile uzmanı Katharina Spieß de çocuk ikramiyesinin  finansal olarak bu miktara bağımlı olmayan ailelere fayda sağladığını ancak dar gelirli aileler için yetersiz olduğunu belirterek “Bu milyarlık ikramiye sadece bir kez kullanılabilecek“ dedi. 

PARANIN YARISI ŞİRKETLERİN KASASINA GİDECEK

Almanya’da piyasayı canlandırmayı hedefleyen, haziran ayında ise kararlaştırılan 130 milyar avroluk teşvik paketi ile tüketimin yeniden canlandırılmasını hedefliyor. İşveren politikalarına yakın Alman Ekonomi Enstitüsü IW'ye göre, devletin ödeyeceği 4,3 milyar avroluk çocuk ikramiyesinin yaklaşık 2,3 milyarı tüketim ile birlikte dolayısıyla şirketlerin kasasına girecek. Uzmanlara göre ebeveynler çocuk ikramiyesini alır almaz hızla ortalama 128 avro harcayacaklarını bildirdiler. Bu rakam esas alındığında 2,3 milyar avro rakamına ulaşılıyor. 

Sendikalara yakın Hans Böckler Vakfı'na göre ise piyasayı canlandırma paketi ile indirilen katma değer vergisi, tüketim ve ekonomi üzerinde sadece yönetilebilir bir etkiye sahip. Vakıf’tan yapılan açıklamaya göre, daha yüksek bir çocuk ikramiyesi veya daha fazla kısa çalışma ödeneğinin çok daha büyük ve olumlu etkileri olabilirdi.

11 YIL ÖNCE DE ÇOCUK İKRAMİYESİ ÖDENMİŞTİ

Çocuk ikramiyesi aslında yeni bir fikir değil. On yıldan fazla bir süre önce, ekonomik krizin yaşandığı dönemde SPD 4 Ocak 2009 pazar günü 40 milyar avroluk bir teşvik paketi bir hamle yapmıştı. Dönemin Başbakan Yardımcısı ve SPD'nin Şansölye adayı olan Frank-Walter Steinmeier, koalisyon toplantısından bir gün önce planları Başbakan Angela Merkel'e sunmuştu. O planlar arasında 200 avroluk çocuk ikramiyesi de vardı. Konuya şüpheli yaklaşan CDU daha sonra  SPD ile uzlaşarak  çocuk başına 100 avro üzerinde anlaşmıştı. Çocuk ikramiyesi o dönemde nisan ve haziran 2009 ayları arasında ödendi.

Bu yılın haziran ayı başında ise bir açıklama yapan Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, çocuk ikramiyesini  kriz döneminde sıkıntı çeken “Çocuklu milyonlarca aileye bir teşekkür” olarak değerlendirmişti. 

Ancak sadece bir kere ödenecek olan bu 300 avronun piyasaları ne düzeyde canlandıracağı, yanıtlanmayı bekleyen sorular arasında ilk sıralarda yer alıyor.

+49 – BERLİN

FOTO: Ben Wicks on Unsplash 

 

HABERE YORUM KAT
1 Yorum