Black Friday'de bu dolandırıcılığa dikkat edin

Black Friday'de bu dolandırıcılığa dikkat edin

Almanya'da dolandırıcılar yılın en büyük indirim dönemi olan Black Friday'i kendilerine bir fırsat olarak görüyorlar.

ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk cuma çok uzun yıllardır ''Black Friday'' olarak adlandırılıyor.

Gün 1952'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul ediliyor ve mağazalar çok erken saatte açılıp, geç kapanıyor ve indirimli satışlar yapılıyor.

ABD'de başlayan Black Friday indirim sezonu yıllar geçtikçe Almanya dahil dünyadaki birçok ülkede uygulanmaya başladı.

Bu yıl ''Black Friday'' 24 Kasım'da başlayacak. Müşteriler indirimli ürünleri hem mağazalardan hem de internet üzerinden satın alabilecek.

Black Friday dolandırıcıların kendilerine fırsat olarak gördükleri bir dönem oluyor.

Almanya'nın en büyük iki e-posta sağlayıcısı olan Gmx ve web.de'ye toplam 1,65 milyar spam ve kimlik avı e-postası kaydedildi.

En iyi indirimi yakalamak için birçok tüketici dikkatsizleşiyor ve daha büyük riskler almaya istekli oluyor. Siber suçlular davranıştaki bu değişiklikten yararlanıyor.

KARGO DOLANDIRICILIĞI

Almanya'da Black Friday dönemlerinde dolandırıcılar en yayın olarak ''kargo'' yöntemini kullanıyorlar.

Alıcılar , DHL veya UPS gibi paket servislerinden hizmet duyuruları tarzında, aldatıcı derecede gerçek görünümlü e-postalar alıyor, e-postalar genellikle alıcılardan posta ücreti veya gümrük ücreti ödemelerini istiyor. Etkilenen kişiler ekteki bağlantıya tıklayıp kişisel bilgilerini girerse dolandırıcılar PayPal'a veya çevrimiçi bankacılık hesaplarına erişim elde ediyor.

Tüketici danışma merkezi ayrıca olası dolandırıcılıklara karşı da uyarıyor. Bilinmeyen bir perakendecinin sunduğu indirimler genel satış fiyatlarına göre çok büyük farklılıklar gösteriyorsa dikkatli olunması gerekiyor.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT