“Biz buralıyız. Türk-Alman Yaşamı 1990”

“Biz buralıyız. Türk-Alman Yaşamı 1990”

Türk misafir işçilerin hayatını somut bir şekilde anlatan “Biz buralıyız. Türk-Alman Yaşamı 1990” adlı sergi Hamburg Tarih Müzesi'nde ziyarete açıldı.

Almanya’daki Türk göçünü kapsamlı foto röportaj serisiyle belgeleyen fotoğrafçı Ergun Çağatay’ın beş şehirlik (Hamburg, Köln, Werl, Berlin, Dusiburg) gezi turu sonucu çektiği fotoğrafları, Hamburg’da bir sergi ile misafirlerin ziyaretine açtı.

Ziyaretçiler bu etkileyici sergiyi 4 Şubat’tan 6 Haziran’a kadar diledikleri zaman Hamburg Tarih Müzesi’nde görebilir. Ergun Çağatay, birinci ve ikinci nesil Türk konuk işçileri fotoğraflamak için 1990 yılında altı hafta süreyle Hamburg, Köln, Werl, Berlin ve Duisburg şehirlerini ziyaret etti. Yaklaşık 3500 fotoğraf çekildi. Fotoğraflar Türkiye’den kadın ve erkeklerin gündelik hayatlarından izler taşırken; camiler, fabrikalar veya bakkallar hakkında da fikir veriyor.

Federal Dışişleri Bakanlığı’ndan Michelle Müntefering sergiyle ilgili: “İnsanların hikayeleri ve deneyimleri sayesinde, göçün bir yüzü hatta birçok yüzü daha olduğunu fark etmiş oluyoruz. Sergi sınırlı bir süre içinde olsa da göçün beraberinde getirdiği iç çatışmayı ve acıyı da gösteriyor” dedi.

Sergi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için:
https://shmh.de/de/wir-sind-von-hier

shmh-selbstbildnis-von-ergun-cagatay-ergun-cagatay-klein.jpeg

cover-sz-2022-02.jpeg

Fotoğraf: Ergun Çağatay

HABERE YORUM KAT