• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Berlin 3 °C
 • Frankfurt 2 °C
 • Paris 2 °C
 • Ankara -1 °C
 • İstanbul 5 °C
 • İzmir 3 °C
 • Stockholm 1 °C

"Birleşik Krallık'taki Müslümanların haklarını savunacağım"

"Birleşik Krallık'taki Müslümanların haklarını savunacağım"
LONDRA (AA) - İNCİ GÜNDAĞ - Birleşik Krallık'ta geçen hafta yapılan genel seçimle İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) ilk Müslüman kadın milletvekili...

LONDRA (AA) - İNCİ GÜNDAĞ - Birleşik Krallık'ta geçen hafta yapılan genel seçimle İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) ilk Müslüman kadın milletvekili seçilen Tasmina Ahmed Sheikh, "Müslüman toplumun beni eşitlik, adalet ve refah için haklarını savunacak bir irtibat noktası olarak görmelerini umuyorum" dedi. 

Ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi 7 Mayıs'taki genel seçimde büyük başarı elde ederek İngiliz Parlamentosu'ndaki milletvekili sayısını 6'dan 56'ya çıkardı. Parlamentoya giren SNP milletvekilleri arasında bulunan partinin ilk Müslüman kadın milletvekili Sheikh, yeni dönemdeki hedeflerini AA'ya anlattı.

İskoçya'daki Ochil ve Güney Perthshire bölgesinde İşçi Partili rakibini yaklaşık 10 bin oy farkla geride bırakan Sheikh, İngiliz Parlamentosuna seçilmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "İskoçya'dan parlamentoya seçilen ilk Müslüman kadınım. Bu harika. İşçi Partisi bölgemde koltuğunu kaybetti. İskoçya'da seçilerek göreve gelen tek Müslüman temsilci şu anda benim" dedi. 

Kadınların siyasete daha fazla katılmaları için her zaman çalışmalar yürüttüğünü dile getiren 44 yaşındaki Sheikh, Müslüman toplumun sesini duyurmak için de çalışacağını söyledi. Sheikh, "Sadece İskoçya'daki değil, tüm Birleşik Krallık'taki Müslüman topluluklarla irtibatta olmayı umuyorum. Müslüman toplumun beni eşitlik, adalet ve refah için haklarını savunacak bir irtibat noktası olarak görmelerini umuyorum. Seçim daha birkaç gün önce yapıldı ancak Müslüman toplumla iletişime geçmek için sabırsızlanıyorum. Umarım onlar da bana ulaşırlar" diye konuştu. 

- "Muhafazakarları zorlayacağız"-

Pakistan asıllı Tasmina Ahmed Sheikh, önümüzdeki dönemin gündemine ilişkin olarak ise, seçim sonucu tek başına iktidar olan David Cameron liderliğindeki "Muhafazakar Parti'yi zorlayacakları" söyledi. Sheikh, "Muhafazakar bir hükümetin göreve gelmesinden dolayı hayal kırıklığı yaşadık. SNP'nin muhalefetin, değişikliğin ve korkusuzluğun sesi olacağına inanıyorum" dedi. Sheikh, İskoç halkının yüzde 50'sinden fazlasının SNP'ye oy verdiğini ve tüm gözlerin SNP'nin İngiliz Parlamentosuna getireceği farklılıkta olacağını kaydetti. 

Birleşik Krallık'taki genel seçim sonucu parlamentoya giren 8 Müslüman kadın milletvekilinden biri olan Sheikh, İskoçların yeni bir bağımsızlık referandumuna yönelik bakış açısına ilişkin olarak da, "Referandum kısa bir süre önce yapıldı. İskoç halkı diyeceğini dedi" değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere Başbakanı Cameron'ın "yeni döneminde ülkesinin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini referanduma götüreceği" sözüne yönelik ise Tasmina Sehikh, İskoçya'nın AB'de kalmak istediğini belirterek, "İskoçya'nın AB'de kalması için çok çalışacağız" dedi.

SNP lideri Nicola Sturgeon'un İngiltere'nin AB'den olası ayrılığının İskoçya'da yeni bir bağımsızlık referandumunu tetikleyebileceği sözlerinin hatırlatılmasın üzerine Sheikh, "Nicola konuya açıklık getirdi. Birleşik Krallık'ı oluşturan uluslar eğer AB'de kalmak ister ancak İngiltere 'birlikten çıkalım' derse, işte o zaman bundan kaynaklı birkaç ilginç tartışma yaşanabilir" değerlendirmesinde bulundu. 

Cameron, 2017 yılı sonuna kadar ülkesinin 1973 yılından bu yana sürdürdüğü AB üyeliğini referanduma götürmek istiyor. İngiltere Başbakanı referandumdan önce Brüksel ile müzakereler yürütmeyi amaçlıyor. 

-"Kemer sıkmaya son"-

İskoçya'da geçen yıl eylül ayında yapılan bağımsızlık referandumun ardından Cameron'ın sözünü verdiği "İskoçya'ya yetki devri" sürecinin yeterince hızlı ilerlemediğini savunan Sheikh, özellikle vergilendirme ve sosyal refah konularında İskoçya'ya daha fazla yetki verilmesi gerektiğini belirtti. 

Sheikh, "Ochil ve Güney Perthshire bölgesini temsil ediyorum. Clackmannanshire da bu bölgenin bir parçası. Clackmannanshire'da her 4 çocuktan biri yoksulluk içinde yaşıyor. Bu konuda birşeyler yapmalıyız. Kemer sıkma programını durdurma gündemimizde yer alıyor çünkü bu program İskoç halkına zarar veriyor. Ekonomimize yatırım yapmalı, daha fazla iş fırsatları yaratmalıyız. Bunlar önceliklerimiz olacak" diye konuştu.

- Daha fazla yetki gündemde-

1970 doğumlu iş kadını ve eski oyuncu Sheikh, 16 yaşında üyesi olduğu Muhafazakar Parti'de gençlik ve kadın kollarında çeşitli pozisyonlarda görev aldıktan sonra 2000 yılında partiden ayrılarak SNP'ye geçti. 4 çocuk annesi Sheikh, İskoçya'daki referandumda bağımsızlığa destek veren kampanyalarda aktif rol aldı. Tasmina Ahmed Sheikh geçen yıl yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde SNP'den adaylığı koymuş ancak seçilememişti.

Birleşik Krallık'ta geçen hafta yapılan genel seçim sonucu İngiliz Parlamentosuna 8'i kadın toplam 13 Müslüman milletvekili girdi. 2010'da yapılan bir önceki genel seçimde ise 8 Müslüman milletvekili parlamentoya seçilmişti. Birleşik Krallık'ta yaklaşık 2 milyon 800 bin Müslüman yaşıyor. Bu rakam nüfusun yüzde 4,4'ünü oluşturuyor. 

İskoçya'da geçen yıl 18 Eylül'de yapılan bağımsızlık referandumunda seçmenlerin yüzde 55'i bağımsızlığa "hayır" demiş, yüzde 45'i ise bağımsızlıktan yana oy kullanmıştı. Referandumun ardından bağımsızlık kampanyasını yürüten Alex Salmond'ın lideri olduğu SNP'nin başına Nicola Sturgeon'ın gelmesiyle yaklaşık 5,5 milyon nüfuslu İskoçya'da bağımsızlığa desteğin arttığı basına yansımıştı. 

İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) yeni dönemde hükümetten daha fazla yetki talep etmesi beklenirken, İskoçya'nın bağımsızlığı konusunun ise "şimdilik" gündemde olmadığı görülüyor. 1999 yılında kurulan İskoç özerk parlamentosu, eğitimden sağlığa, tarımdan sanata kadar birçok alanda kendi politikalarını uygulayabiliyor ancak İngiliz parlamentosunun İskoç milletvekilleri üzerinde vergilendirme, sosyal refah, dış politika, savunma, göç, kamu yardımları, enerji gibi konularda söz hakkı bulunuyor. 

SNP, vergilendirme ve sosyal refah konularında İskoçya'ya daha fazla yetki verilmesini talep ediyor ve bu yolla İskoç ekonomisinin daha fazla büyümesini amaçlıyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05