BioNTech'e milyonlarca TL'lik dava şoku!

BioNTech'e milyonlarca TL'lik dava şoku!

Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in Almanya’da kurduğu BioNTech şirketine koronavirüs sürecinde ürettikleri aşının kalıcı hasar bıraktığı iddiasıyla tazminat davası açıldı

Almanya'da Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından kurulan BioNTech şirketi, yarın hakim karşısına çıkacak. Almanya'da faaliyet gösteren iki hukuk firması, müvekkillerinin talebi üzerine yargı sürecini başlattı. Müvekkillerinin sağlığında "kalıcı hasar" olduğu iddiasıyla tazminat davası açıldığı açıklandı. 

İsmi açıklanmayan orta yaşlı bir sağlık sektörü çalışanının, BioNTech aşısı olduktan sonra kalp ritminde bozukluklar ve "beyin sisi" denilen bir durum yaşadığı belirtiliyor. Bu kadın, yarın başlayacak olan yargı sürecinde BioNTech'ten 150 bin euro (yaklaşık 3.7 milyon TL) tazminat talep ediyor. 

Hamburg'da bölgesel mahkemesinde görülecek davanın bu yöndeki yüzlerce iddiadan biri olduğu ve iki hukuk şirketi tarafından açılan davalardan 1 milyon euroya kadar para istendiği belirtildi.

BioNTech ise dava süreciyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, üretilen aşıların güvenlik kontrollerinin yapıldığını ifade etti. BioNTech yetkilileri, "Açılan davada davacı ve avukatları, koronavirüs aşısı ile görülen yan etkiler arasında net bir bağ gösteremedi" ifadesini kullandı.

Financial Times, BioNTech'in davayı kaybetmesi durumunda doğrudan şirkete yönelik maddi bir hasarın oluşmayacağının altını çizerken, Avrupa Birliği'nin yasal olarak aşı üreticilerini koruduğunu ve davanın olası bir kaybı durumunda ise hükümetlerin suçlanabileceğini aktardı.
 

HABERE YORUM KAT