• BIST 92.250
 • Altın 253,255
 • Dolar 5,8690
 • Euro 6,5917
 • Berlin 16 °C
 • Frankfurt 16 °C
 • Paris 15 °C
 • Ankara 17 °C
 • İstanbul 24 °C
 • İzmir 23 °C
 • Stockholm 16 °C

Binali Yıldırım: 7 Haziran mesajını iyi anladık

Binali Yıldırım: 7 Haziran mesajını iyi anladık
İZMİR, (DHA)- AK Parti İzmir Milletvekili Adayı Binali Yıldırım, "1 Kasım erken seçimlerinde Türkiye'de birinin iktidar olması gerek. Kim yakınsa...

İZMİR, (DHA)- AK Parti İzmir Milletvekili Adayı Binali Yıldırım, "1 Kasım erken seçimlerinde Türkiye'de birinin iktidar olması gerek. Kim yakınsa onu yapın. İlla 'AK Parti'yi yapın' demiyorum. AK Parti'nin olmasını istiyorum ama bunu dayatma olarak algılamayın. Bu kadar sene iş başında olup, 'Hata yapmadık' diyemeyiz. Ama hatalardan ders almasını biliriz. 7 Haziran mesajını iyi anladık. Muhasebesini yaptık. Yeni dönemde bunlar tekrarlamayacak" dedi.
Binali Yıldırım, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis toplantısına konuk oldu. Meclis Başkanı Geza Dologh'un söz vermesi üzerine konuşma yapan Yıldırım, denizcilik sektörün son yıllarda küresel krizle birlikte parlak günler geçirmediğini, buna bir de ülkedeki siyasi belirsizlik, istikrar sorunu eklenmesiyle geleceğe yönelik kaygıların normal olduğunu söyledi. Yıldırım, "Bu kaygıları ortadan kaldıracak, ülkenin geleceğe yönelik ufkunu, beklentilerini gerçekleştirme amacıyla şartlar bizi yeniden seçim yapmaya taşıdı. Bu bir gerçek. Kimse bunu dayatma olarak algılamasın. Bir koalisyon ihtimali doğdu. Hatırlayın Cumhurbaşkanı 'Herkes egosunu bir kenara bırakmalı. Ülkede bir siyasi irade, koalisyon oluşmalı' sözleriyle işin başında hedefi, ölçüyü koydu. Ama partiler bu uzlaşmada iyi bir sınav vermedi. Baştan reddedenler oldu. Baştan kendini farklı konumlandırılanlar oldu. En büyük parti ve ondan sonraki parti olan Ak Parti ve CHP insiyatif aldı, gayret gösterdi ama neticelenmedi. Artık mevcut parlamento aritmetiği ile hükümet formülü geliştirilemeyeceği ayan beyan ortaya çıktıktan sonra Türkiye bir hukuk devleti, Anayasa'nın emrettiği, geçici seçim hükümeti kurulmak suretiyle 1 Kasım'da seçim yapılacak" dedi.
Yıldırım, kendisini İzmir'den yeni aday olmadığını 2011-14 arası İzmir milletvekili olduğunu, hatta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışına da katıldığını söyledi. İzmirlilerin her ne kadar yeterince destek vermese de gönüllerinde yeralamayı başardığını belirten Yıldırım, "Çünkü 1 milyona yakın oy verdiler. O günün ülke gündemi dikkate alınırsa, o şartlar altında elde edilen bu sonucun hiç de yabana atılmayacak bir sonuç olduğunu düşünüyorum" dedi.
Seçime kısa bir süre kaldığını ve hedeflerin mutlaka ülkede tek başına iktidar olduğuna belirten Ylıdırım, "Bunda bir bencillik falan olduğunu düşünmeyin. Partim adına yaptığım bir talep değil. Değişen şartlar, terörle mücadele, ekonomide değişen şartlar bunu bir keyfiyet olmaktan çıkarıyor. Bunu mecburiyete dönüştürüyor. Kısaca ifade etmek gerekirse önümüzde seçim sıradan bir seçim değil, 3.5 ay sonra tekrar sandığa gidiyoruz. Siyasi tarihimizde az görülen ve alışılmış bir durum değil. Türkiye'nin istikrara, öngörülebilirliğe ihtiyacı var" dedi.
Yıldırım, 1 Kasım seçimlerinden sonra kimsenin yeniden bir seçim beklememesini, öyle bir öngörüleri olmadığını söyledi. Türkiye'nin böyle bir lüksü olmadığın belirten Yıldırım, "Ya tek başına ya da parçalı bir iktidarla bir şekilde, hükümet kurma, yönetim oluşturma meselesini kısa sürede gündemden kaldırılmalıdır. Vatandaşın asıl çözüm beklediği sorunlara yönelmesi şart, elzemdir. Mesele artık o, bu meselesi değil memleket meselesidir. Memleketin geleceği, birlik ve beraberin kardeşliğin tartışmasız sağlanacağı, Güneydoğu başta olmak üzere büyük illerde terör faaliyetlerinin artık gündemden çıkarılıp insanların huzurla daha ileri dönemlere yönelik yatırımları gerçekleştirme, bunun kararını verme zamanı olacak" dedi.
YOKLUĞUMUZDA İŞLER YAVAŞLAMIŞ OLABİLİR AMA İHMAL EDİLMEMİŞTİR
Denizcilikle ilgili konuların her zaman öncelikli konular olduğuna belirten Yıldırım “Hala denizciliğin içinden gelen arkadaşlar görev başında. Denizcilerin dilini konuşan iyi bir kadro var. Belki bizim yokluğumuzda işler biraz yavaşlamış olabilir ama ihmal edilmemiştir. Denizcilere farklı bir bakış sözkonusu değil" dedi. Yıldırım, İzmir'e gelen cruize gemilerinde azalma olduğunu, turizmdeki göstergelerin hoşa gidecek şekilde seyretmediğini, taşımacılıkta da düşüş olduğunu bildiklerini söyledi.
Binali Yıldırım, Meclis üyelerinin sorularına verdiği yanıtlarda yine seçime yönelik açıklamalar yaptı. Bencil olmadıkların illa 'İktidar olalım' demediklerini belirten Yıldırım "Ama Türkiye'de birinin iktidar olması gerekir. Kim yakınsa onu yapın. İlla 'AK Parti'yi yapın' demiyorum. AK Parti'nin olmasını istiyorum ama bunu dayatma olarak algılamayın. Derdimiz güçlü siyasi irade, güçlü iktidar. Doğru veya yanlış karar verin. En kötü şey karar verememek. Karar vermek iradeyle olur. İrade milletin verdiği güçle olur. Millet ne kadar güç verirse o kadar güçlü siyasi irade olur. Herkes farklı partilere yakındır. Bunu anlıyor ve saygıyla karşılıyorum. Şu anda geldiğimiz noktada mesele memleket meselesidir. Buna göre bakmamız, karar vermemiz gerekir. Hatalarımız mutlaka olmuştur. Bu kadar sene iş başında olup, 'Hata yapmadık' diyemeyiz. Ama hatalardan ders almasını biliriz. 7 Haziran mesajını iyi anladık. Nerede yanlış, eksik yaptık? Bunların muhasebesini yaptık. Yeni dönemde bunları tekrarlamayacak şekilde 78 milyonu kucaklamak üzere ülke yönetimini hedefliyoruz" dedi.
İZMİR FUARI 10 KAT GERİYE GİTTİ
Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin organiza ettiği İzmir Enternasyonal Fuar'yla ilgili eleştiri de yaptı. İlkokul öğrencisi olduğu dönemde İEF'yi merak ettiklerini belirten Ylıdırım, "Şimdi böyle mi? Fuar'ın bugün geldiği yeri karşılaştırınca 10 kat ileri gitmesi lazımken 10 kat geriye gitti. Daha az katılım olmuş yeni fuar alanına. Bu şehrin imkanları fazla, potansiyeli fazla, merkezi yönetim yerel yönetim algısı çekişmesinin kente bir faydası yok. Nasıl İZBAN'da o parti bu parti demeden insiyatif aldık, kente kazandırdık. Torbalı'ya uzuyor. Selçuk ve Bergama'ya da gidecek. İzmir'i ilgilendiren her konuyu Ankara'da takip edeceğim. Bu mazereti ortadan kaldıracağım. Bunun arkasına kimse sığınmasın. El birliğiyle şehri olması lazım yere götüreceğiz" dedi. Yıldırım, İDTO üyelerinden destek istedi. Meclis Başkanı Dologh ve Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk Yıldırım'a plaket verdi.

FOTOĞRAFLI

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05