• BIST 105.520
 • Altın 380,754
 • Dolar 6,8125
 • Euro 7,5605
 • Berlin 17 °C
 • Frankfurt 19 °C
 • Paris 22 °C
 • Ankara 14 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 18 °C
 • Stockholm 16 °C

Beş yıla uyum sağlanır

Beş yıla uyum sağlanır
Oktan ErdikmenFRANKFURT - Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Adalet, Avrupa ve Uyum Bakanı Jörg Uwe-Hahn, Hessen Türk Toplumu (TG Hessen) ve Deutsche Bank...

Oktan Erdikmen FRANKFURT - Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Adalet, Avrupa ve Uyum Bakanı Jörg Uwe-Hahn, Hessen Türk Toplumu (TG Hessen) ve Deutsche Bank Alman ve Yabancılar Yuvarlak Masası tarafından düzenlenen toplantıya katılarak, uyum, katılım ve çok kültürlülük üzerine bir konuşma yaptı. Bakan Hahn, "İnsanlar arasında Türk, Yunanlı diye ayrım yapıldığında rahatsız oluyorum. Bunun yerine 'Offenbachlı, Frankfurtlu' denmesi daha uygun olur. Beş yıl sonra bir Uyum Bakanlığı'na ihtiyaç duyacağımızı sanmıyorum. Bunu başarmalıyız" şeklinde konuştu. Deutsche Bank Frankfurt merkezinde gerçekleştirilen ve Deutsche Bank Alman ve Yabancılar Yuvarlak Masası Sorumlusu Hava Şanlı, Hessen Türk Toplumu Başkanı Erhan Songün, Başkan Yardımcısı Atila Karabörklü, Yönetim Kurulu Üyesi Osman Gün, Genç Ses Başkanı Oğuz Han Hazneci gibi isimlerin de hazır bulunduğu toplantıda Türk kökenli katılımcıların sorularını da yanıtlayan Hahn, Deutsche Bank dünyanın en önde gelen finans kurumlarından biri olarak, birçok milletten ve kültürden yüz binden fazla çalışanı ile köken, ırk ve renk ayrımı yapmadan başarılı çalışmalar yapılabileceğinin bir örneğidir" dedi. ÇOCUKLARIN YARISI GÖÇMEN KÖKENLİ Hessen bölgesinin yüzyıllardır göç alan bir yer olduğunu kaydeden Hahn, "Bugün her dört Hessenliden birisi göç geçmişine sahiptir. Altı yaşındaki çocukların hemen hemen yarısı yabancı kökenli. Hessen bölgesinin gelecekteki çeşitliliği bugünden çok daha geniş olacak. İnsanlar kendilerini burada yabancı olarak görmemeliler. Evde, okulda, işte ve sosyal yaşamda uyum çok yönlü olarak sağlanması gereken bir husustur" şeklinde konuştu. NİTELİKLİ YABANCIYA İHTİYACIMIZ VAR Hessen Eyaleti'nin eğitimli yabancı iş gücüne açık yapısı ile uzun zamandır uluslararası platformda söz sahibi olan işletmelere ve uluslararası okullara ev sahipliği yaptığını kaydeden Bakan Hahn, nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyduklarını ve bu amaçla "Yabancılar Daireleri"ni "Hoş Geldin Daireleri"ne çevirmeleri gerektiğini söyledi. Hahn bu amaçla yabancı öğrencilerin ve diplomaların tanınması konusunda bilgi almak isteyenlerin Frankfurt'ta bulunan Hoş Geldin Merkezi'ne ve "Hessen'de Çalış" (Work in Hessen) internet platformuna başvurabileceklerini de sözlerine ekledi. BEŞ YAŞINDAKİ ÇOCUĞA SINAV Jörg Uwe-Hahn, ayrıca bazı göçmen kökenli ailelerin çocuklarının okula Almanca öğrenmeden başlamalarının bir sorun teşkil ettiğini kaydederek, yasalar el verdiği ölçüde, bu çocukların Almanca seviyesinin test edilip yetersiz olanların özel Almanca programlarına tabii tutulması konusunun gündeme alınabileceğini söyledi. Bunun üzerine söz alan Aygül Klein ise, Bakanın bu görüşlerini eleştirerek, Almancanın ancak ana dilini çok iyi bilen bir çocuğa çok iyi bir şekilde öğretilebileceğini savundu. Klein, "Göçmen kökenlilerin iyi Almanca konuşmaları isteniyorsa, ana sınıfından itibaren ana dili dersleri konulabilir" dedi.    

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05