Berlinli Türklerin koronavirüs savaşları: “Ben ecelle boğuştum“

Berlinli Türklerin koronavirüs savaşları: “Ben ecelle boğuştum“

Almanya’nın başkenti Berlin'de yaşayan ve yeni tip koronavirüsü (Covid-19) yenen Türkler, virüse yakalandıkları süreci ve deneyimlerini anlattı.

Berlin’de yaşayan 53 yaşındaki Mine Akman, AA muhabiri Erbil Başay’a yaptığı açıklamada, eylül ayı ortasında baş ağrısı, boğaz kaşıntısı, üşüme, titreme gibi belirtilerle karşılaştığını, bunun üzerine evinde bulunan ilaçları kullandığını ve o gece bu belirtilerin geçtiğini ifade etti.

Ancak birkaç gün sonra yeniden baş ağrısı yaşadığını ve bu arada bir süre önce aynı ortamda bulunduğu bir kişinin Covid-19’a yakalandığını duyduğunu aktaran Akman, “Bunun üzerine pazartesi günü sağlık dairesini aradım. Salı günü test yaptırdım ve çarşamba günü da pozitif olduğumu söylemek için sağlık dairesi beni aradı. Çok korktum. Biliyordum sanki, hissettim Covid-19’a yakalandığımı” dedi.

Akman, testinin pozitif çıkmasından birkaç gün sonra yeniden halsizlik, baş ağrısı ve kemik ağrıları yaşadığını ve evden dışarıya çıkmadığını belirterek, temasta olduğu ve tanıdığı herkesi de bilgilendirmek amacıyla aradığını kaydetti.

KORKUNÇ BAŞ AĞRISI VE YÜKSEK TANSİYON

İlk belirtilerinden 12 gün sonra durumunun ağırlaştığını vurgulayan Akman, sözlerine şöyle devam etti:

“Korkunç bir baş ağrısıyla beraber tansiyonum çok çıktı. Zaten kronik tansiyon hastasıyım. Titremeye başladım. Vücudum kasılmaya başladı, nefesim kesildi. Nefes alamadım. Biraz morarmaya da başladım. Ne yapacağımı şaşırdım. Hastaneyi aradım. Onlar da 'panik yapmayın, yatın ve kendinizi gözlemleyin. Ağırlaştığınızda arayın' dediler. Ama sakin olamıyordum. 12’nci gün çok mücadele ettim. Kötü oldum. Nefesim bir gidiyor bir geliyor. Yani sanki böyle cam kırıkları var ciğerlerimde onlar nefes almamı engelliyor. Kesinlikle nefes alamıyorum. Çok zorlanıyorum. Boğazımı tutarak, karnıma bastırarak nefes almaya çalışıyorum. Hastaneye de gitmek istemiyorum.”

"KELİMEİ ŞEHADET GETİRDİM"

Ölmeyi bile aklına getirdiğini ifade eden Akman, “Kelimeişehadet bile getirdim. 'Yatağımda ölmek istiyorum' dedim. Tansiyon ilacımı ve bol bol su içtim. Bütün gece uğraştım, direndim. Sabah uyandığımda korkunç bir baş ağrısı,(başım) patlayacak derecede. Nefeste normalleşme oldu, tansiyonum normale döndü. Ama bir titreme var. Ayaklarımda uyuşukluk var, zaten hâlâ yürüyemiyorum doğru dürüst” sözleriyle yaşadıklarını anlattı.

Akman, doktora gitmeye güç bulamadığını, hastaneye de gitmek istemediğini dile getirerek, “Konuya ilgili olduğum için daha önce çok araştırma yapmıştım. Hastanelerin durumlarını biliyorum. Oradaki insanların nasıl yattığını biliyorum. Onlar beni çok korkuttu. 'Evimde öleceğim. Hastaneye gitmeyeceğim' dedim. Gerçekten ecelle boğuştum” ifadelerini kullandı.

"SAĞLIK DAİRESİNİN BENİMLE İLGİLENMESİNİ İSTERDİM"

Kendisinden sorumlu sağlık dairesini eleştiren Akman, sağlık dairenin test sonucunu bildirdikten 2 gün sonra bir kez daha durumu öğrenmek için kendisini aradığını, ancak daha sonra hiç kendisiyle temasa geçmediğini söyledi.

Akman, “(Sağlık dairesi çalışanı) ‘Nasılsınız?’ diye sorduğunda belirtileri söyledim. Bende pek bir şey yoktu. Ondan sonra her şey başladı. Ama ondan sonra da hiç aramadılar, sormadılar” dedi.

Covid-19’a yakalanan bir arkadaşını ise sağlık dairesinin her gün aradığını ve sağlığıyla ilgili bilgi aldığını ifade eden Akman, “Beni hiç aramadılar. Benimle de aynı şekilde ilgilenmelerini isterdim” diye konuştu.

“TÜRKİYE ÇOK İYİ YAPIYOR”

Covid-19 ile mücadelede alınan tedbirlere uyulmasını isteyen Akman, “Sosyal mesafeyi korumak çok önemli. Maskesiz kesinlikle dolaşmamak lazım. Türkiye çok iyi yapıyor, cezalar veriyor, keşke burada da olsa. Toplumun içine girmemek önemli. Bayramlarda, düğünlerde boy göstermemek gerektiğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Akman, hastalığında tat ve koku kaybı da yaşadığını, konuşmakta zorlandığını, kelimeleri bir araya getirip bir şeyler anlatmak istediğini ancak beceremediğini aktararak, bir haftadan beri ise bu belirtilerden hiçbirini yaşamadığını kaydetti.

“KARANTİNA ÖNCESİ VE SONRASINDA TEST YAPILMADI”

Berlin'de yaşayan ve Covid-19’a yakalanan 50 yaşındaki Vedat Öztürk de aynı evde yaşadığı kızının Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından eşinde ve kendisinde hafif ateş, boğazda kaşınma, sıtma gibi belirtiler ortaya çıktığını anlattı.

Ardından doktorda yaptırdığı Covid-19 testinin pozitif çıktığını belirten Öztürk, ailece karantinaya girdiklerini ifade etti.

Sağlık dairesinden sadece testin pozitif çıkmasından hemen sonra arandığını ve 12 gün karantinada kalması gerektiğinin ifade edildiğini aktaran Öztürk, daha sonra hiç aranmadığını, karantina bitiminden önce ve sonrasında da tekrar bir test yapılmadığını aktardı.

Öztürk, ailesinin hastalığı hafif geçirdiğini ancak ağır geçen vakaları da bildiğini kaydetti.

Covid-19’a yakalananların bunu saklamamasını isteyen Öztürk, “Belirtiler başladığında fazla kalabalığa girmesin insanlar, kendilerini izole etsinler. Temasta oldukları kişilere de söylesinler. Saklamayla bir yere varılmaz. Yoksa bu salgın alır başını gider. Dikkat etmek lazım” değerlendirmesinde bulundu.

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT